Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajBiała (d. Czernicy)
wypożyczalnia kajaków, kajaki 
spływ kajakowy, kajaki
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków 
kajaki, spływ kajakowyDostępne mapy: Czernica,

 Źródło:
 Jezioro Cieszęcino
 Recypient:
 Czernica, okolice wsi Międzybór
 Długość:
 36,4 km
 Długość szlaku:
  36,4 km
 Powierzchnia zlewni:
 
 Trudność: 
 Uciążliwość: 
 Dopływy: 
 Czas spływu:


 Jeszcze w obrębie Doliny Gwdy, a zatem pierwszego regionu przez który płynie, Biała przepływa przez trzy jeziora: Cieszęcino, Łobez i Bielsko. Już po pierwszym rzucie oka na mapę, nie powinno budzić wątpliwości ich pochodzenie – ułożone jedno za drugim jeziora, wypełniają pozostałość rynny wypłukanej przez wody płynące pod lodowcem. Sama dolina zaś wypełniona jest poukładanymi w tarasy osadami, stanowiąc ślad rzeki odprowadzającej wody z topniejącego lądolodu i będąc tym samym fragmentem pradoliny. Widoczne po wschodniej i północnej stronie jezior wzgórza, to w większości należące już do Pojezierza Bytowskiego Równiny Charzykowskiej grupy moren czołowych.

 Las porastający brzegi Białej to prawie wyłącznie sosnowy bór, który nawet jeśli dziś już zdziczały, jest jednak elementem wprowadzonym przez człowieka w wyniku wieloletniej gospodarki leśnej na tym terenie. Sosna oczywiście występowała na tym terenie już wcześniej i to w dużych skupiskach, jednak obok niej można tu było też spotkać buki, graby, lipy i inne gatunki liściaste. Las o charakterze pierwotnej buczyny (znanej z wystąpień zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim) chroniony jest w nieco oddalonym niestety od szlaku Białej (ok. 1,8 km) rezerwacie „Międzybórz”.

 Jedynym miastem przez które przepływa Biała jest Biały Bór. W miasteczku zniszczonym w 80% podczas drugiej wojny światowej pozostały jedynie ruiny i pojedyncze relikty dawnej zabudowy. Współczesność jednak podarowała miastu dzieło wybitnego malarza i rysownika (a w tym przypadku także architekta) Jerzego Nowosielskiego – Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy. W okolicy można też pozwiedzać pozostałości bunkrów Wału Pomorskiego.

 Biała jest szlakiem mało i średnio uciążliwym oraz łatwym, a na krótkich odcinkach nieco trudnym. Uciążliwości są typowe dla rzek płynących lasem tzn. zdarzają się tu drzewa, częściowo lub całkowicie tarasujące nurt; odcinkami pojawiają się też mniej lub bardziej gęste skupiska trzcin. Spływy organizowane są zazwyczaj z Trzmielewa nad Jeziorem Bielsko lub z Białego Boru. Brak doniesień o spływaniu wyżej. Po dopłynięciu do Czernicy można kontynuować spływ tą rzeką do Gwdy, a nawet dalej Notecią do Warty i Odry.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe
spływ kajakowy, kajaki