Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajBukowina
spływy kajakowe, wypożyczalnia kajaków 
wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe
spływy kajakowe, kajaki 
szlak kajakowy, spływy kajakoweDostępne mapy: Bukowina,


 Źródło:
 Pojezierze Kaszubskie 160 m n.p.m.
 Recypient:
 Łupawa, Kozin
 Długość:
 28,6 km
 Długość szlaku:
 28 km
 Powierzchnia zlewni:
 
 Trudność: Trudna (WW I)
 Uciążliwość: Duża (U4)
 Dopływy: 
 Czas spływu:
1 dzień

   Bukowina w całości płynie przez Pojezierze Kaszubskie. Początkowo prowadzi swe wody przez szereg jezior rynnowych: Jezioro Potęgowskie, Jezioro Czarne, Jezioro Białe, Jezioro Junno, Jezioro Kamienieckie i Jezioro Święte, choć część źródeł za jej początkowy odcinek uważa ciek dopływający od Jeziora Trzono do Jeziora Kamienieckiego. Następnie wciąż płytka rzeka wcina się w ciąg wzgórz czołowomorenowych osiągając odcinek przełomowy za Oskowem, gdzie wartki prąd, głazy w nurcie i zwalone buki przegradzające koryto stają się nie lada wyzwaniem zwłaszcza dla mniej doświadczonych kajakarzy. W Kozinie Bukowina dopływa do swojego znacznie bardziej wymagającego recypienta – Łupawy.

   Walorom przyrodniczym Bukowiny trudno się oprzeć, płynie ona przecież przez jeden z najpiękniejszych obszarów kraju. Dla ochrony wyjątkowej przyrody tych terenów utworzony został Kaszubski Park Krajobrazowy, z którego części Bukowina bierze swe wody. Flora tego obszaru – najwyżej położonego w Polsce północnej - obfituje w gatunki górskie i pogórskie, a także relikty epoki polodowcowej. Główną naturalną formacją roślinną porastającą stoki wzgórz morenowych i zbocza rzecznych dolin są buki co może stanowić interesującą odmianę na tle wszechobecnej sosny polskich lasów. To w końcu od tych drzew, nasza bohaterka bierze swą piękną nazwę.

   Spływ najlepiej zacząć nieco powyżej Jeziora Kamienieckiego przy moście na trasie Bukowina – Sierakowice, bądź przepłynąć (tak jak to sugeruje portal wyprawsie.pl) szereg jezior rynnowych poczynając od Jeziora Potęgowskiego. Na tym krótkim, bo jedniodniowym, szlaku czekają na kajakarzy cztery krótkie przenoski i mnóstwo przeszkód do ominięcia w nurcie rzeki. Jest to zatem szlak uciążliwy, a na końcowym odcinku także trudny. Należy go polecić zwłaszcza doświadczonym kajakarzom, tym bardziej, że dla wielu jest on jedynie wstępem do pokonania nieujarzmionej Łupawy.Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
spływ kajakowy, kajaki
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków