Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajChocina
wypożyczalnia kajaków, kajaki 
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków
wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe 
spływ kajakowy, kajakiDostępne mapy: Brda A,

 Źródło:
 Okolice wsi Konarzyny
 Recypient:
 Brda, Jezioro Karsińskie 120 m n.p.m.
 Długość:
 44 km
 Długość szlaku:
 40 km
 Powierzchnia zlewni:
 
 Trudność: Łatwa (ZWA - ZWB)
 Uciążliwość: Mała (U2)
 Dopływy: Prądzona,Osusznica
 Czas spływu:
 1 - 2 dni

 Chocina w całości przepływa przez obszar Równiny Charzykowskiej. Kraina ta w sensie geologicznym jest sandrem, tzn. lekko pochyloną równiną (a w zasadzie bardzo rozległym stożkiem) zbudowaną z piasków wypłukanych z osadów morenowych, przez wody wypływające z lodowca. Na terenie równiny znajdują się liczne jeziora, jednak Chocina nie przepływa przez żadne z nich, uchodząc dopiero do Jeziora Karsińskiego.

 Wspomniane piaski sandrowe, trudne w użytkowaniu rolniczym, prawie w całości porośnięte są sosnowym borem. Las ten towarzyszy kajakarzom na całej długości szlaku, a kilkanaście kilometrów przed ujściem Chociny podlega wyjątkowej ochronie w ramach Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Intencją utworzenia parku była nie tylko ochrona lasów, ale także jezior (w tym krystalicznie czystych jezior lobeliowych) i Brdy oraz jej dopływów – w tym Chociny.

 Na szlaku nie ma miast. W Chocińskim Młynie zobaczyć można stary młyn zbudowany w konstrukcji szachulcowej oraz drewnianą dwustuletnią kaszubską chatę.

 Szlak Chociny jest łatwy i mało lub średnio uciążliwy. Uciążliwości są typowe tzn. trochę drzew w nurcie, trzy stałe przenoski, ale także przenoski niespodziewane, i zmienne w czasie, a związane z przerzucaniem przez okoliczną ludność kładek przez rzekę. Większość spływów zaczyna się w Zielonej Chocinie, ale ambitniejszym, nie bojącym się przeciskania między gałęziami kajakarzom należy polecić spływ od Bindugi, a nawet od leśniczówki Stary Most. Chociną dopływamy do Jeziora Karsińskiego, a zatem do szlaku Brdy, którą można kontynuować spływ jeszcze przez ponad 150 km.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
spływ kajakowy, kajaki


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
szlak kajakowy, spływy kajakowe
kajaki, wypożyczalnia kajaków