Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajCzernica
spływ kajakowy, kajaki 
spływy kajakowe, kajaki
spływy kajakowe, wypożyczalnia kajaków 
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajakówDostępne mapy: Czernica,

 Źródło:
 Okolice Miłocic
 Recypient:
 Gwda, okolice Lubnica
 Długość:
 53 km
 Długość szlaku:
 30 km
 Powierzchnia zlewni:
 528 km²
 Trudność: 
 Uciążliwość: 
 Dopływy: Biała
 Czas spływu:


 Czernica wypływa z obszaru Równiny Charzykowskiej – zbudowanej głównie z piasków sandrowych naniesionych przez wody związane ze stagnującym tu wcześniej lodowcem. Powierzchnię równiny urozmaicają jeziora powstałe przez wytopienie brył lodu zagrzebanych wcześniej w piasku lub zajmujących rynny wypłukane przez wody lodowcowe. Rynny te zajmowane są też przez niektóre rzeki w tym Czernicę. Następnie rzeka wpływa na Pojezierze Krajeńskie, gdzie w podłożu przeważa glina budująca widoczne w krajobrazie wzgórza. Na końcowym odcinku rzeki pojezierny krajobraz obniża się nieco, a Czernica dopływa do wypełnionej osadami rzecznymi Doliny Gwdy, by połączyć się ze swoim recypientem.


 Ten piękny przyrodniczo szlak prowadzi kajakarzy głównie sosnowym borem porastającym tutejsze piaski. Po drodze jednak, nieco oddalone od rzeki znajdują się dwa godne odwiedzenia rezerwaty. Pierwszy z nich to „Międzybórz” znajdujący się ok. 800 m w linii prostej od rzeki za mostem na DK 25. Tu rośnie inny – mieszany las o dużym udziale ponad 100-letnich buków. W drugim rezerwacie „Cisowym w Nadleśnictwie Czarne” ochronie podlega kilkaset cisów o wieku od 100 do 340 lat. Rezerwat znajduje się ok. 2,5 km w prostej linii od rzeki, po jej prawej stronie, ok. 1,5 km przed miejscowością Wronkowo.


 Szukający na trasie pamiątek przeszłości nie zobaczą tu wiele, ale warto polecić wizytę w Pieniężnicy gdzie znajduje się szachulcowy kościół z 1814 roku; a także ruiny zamku, ryglowy kościół z 1757 roku i nieliczne kamieniczki w Czarnem – jedynym mieście na szlaku.


 Czernica jest łatwa ale na górnym odcinku na tyle uciążliwa, że zaleca się spływanie dopiero od Sporysza. Kajakarze lubiący przeciskać się wśród zwalonych drzew powinni natomiast zacząć w Pieniężnicy, gdzie rzeka jest już spławna. Po dopłynięciu do Gwdy można płynąć dalej.
Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
spływ kajakowy, kajaki


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
kajaki, spływ kajakowy
kajaki, wypożyczalnia kajaków