Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajDobrzyca
wypożyczalnia kajaków, kajaki 
wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków 
kajaki, spływ kajakowyDostępne mapy: Piława,

 Źródło:
 Okolice Czaplinka 141 m n.p.m.
 Recypient:
 Piława, okolice Piły
 Długość:
 60 km
 Długość szlaku:
 60 km
 Powierzchnia zlewni:
 
 Trudność: Średnia (ZWB-ZWC)
 Uciążliwość: Średnia (U3)
 Dopływy: L- Kłębowianka
 P- Piławka
 Czas spływu:
3-5 dni

 Dobrzyca rozpoczyna swój bieg na Równinie Wałeckiej – sandrze czyli stosunkowo płaskim stożku piasku wypłukanego z wód wypływających z topniejącego lądolodu. Jest tu mniej jezior niż na Pojezierzu Wałeckim i Dobrzyca przepływa jedno z nich – Jezioro Machliny Duże (Wielkie). Na krawędzi Doliny Gwdy rzeka wpada do Piławy.

 Ukształtowane na sandrowych piaskach gleby bielicowe stanowią wspaniałe podłoże dla rozległych sosnowych Borów Krajeńskich porastających Równinę Wałecką. Drzewa liściaste (głównie buki i graby) pojawiają się jedynie na nieco żyźniejszych i rzadko tu występujących glinach. Las taki chroniony jest w rezerwacie „Glinki” położonym ok. 1,5 km na SW od rzeki w pobliżu miejscowości Karsibór. Występujące tu buki, dęby i graby mają ponad 150 lat. Zupełnie inny ekosystem podlega ochronie w rezerwacie „Golcowe Bagno” położonym ok. 1,5 km na NE od rzeki na wysokości miejscowości Golce. Zarastające jezioro przekształciło się tu w trzęsawisko porośnięte głównie kępkami mchów torfowców pomiędzy którymi pojawia się jeszcze toń wody. Rezerwat objęty jest ochroną ścisłą m. in. ze względu na obecną tu, a uznaną za wymierającą w Polsce, bagnicę torfową.

 Szlak Dobrzycy jest łatwy i nieco uciążliwy choć miejscami może być bardziej zwałkowy. Po dopłynięciu do Piławy można płynąć dalej aż do Gwdy, a tą do Noteci, dalej do Warty i Odry.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
szlak kajakowy, kajaki


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe
wypożyczalnia kajaków, kajaki