Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajDrawa
spływ kajakowy, kajaki 
wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe
spływy kajakowe, kajaki 
kajaki, wypożyczalnia kajakówDostępne mapy: Drawa,
Pogoda w Drawsku Pomorskim
Dziś
28° | 18°
Czwartek
27° | 17°
Piątek
26° | 14°
pogoda.net

 Źródło:
 Okolice wsi Ogrodno, 200 m n.p.m.
 Recypient:
 Noteć, okolice Krzyża Wielkopolskiego, 30 m n.p.m.
 Długość:
 185,9 km
 Długość szlaku:
 180 km
 Powierzchnia zlewni:
 3296,4 km²
 Trudność: Średnia (ZWB - ZWC)
 Uciążliwość: Średnia (U2)
 Dopływy: L- Człopica, Korytnica, Płociczna, Słopica, Wąsowa, Drawica
 P- Kokna, Mierzęcka Struga, Pokrętna
 Czas spływu:
 8-10 dni.

    Płynąca przez Pojezierze Pomorskie Drawa, to rzeka której nie może zabraknąć w planach wyprawowych żadnego kajakarza w Polsce. Swój początek bierze ona na sięgającej ponad 200 m n.p.m. wysoczyźnie Pojezierza Drawskiego, płynąc następnie przez zbudowaną z piasków, sandrową Równinę Drawską, wpadając ostatecznie do Noteci w Kotlinie Gorzowskiej będącej częścią Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej.

DrawaDrawa

 Trudno opisać niezwykłe walory przyrodnicze, które oferuje ten szlak. Krystaliczna woda zachęcająca do kąpieli i liczne jeziora o piaszczystych plażach to tylko niektóre z jej atutów. Bogactwo występującej tu fauny i flory stało się powodem utworzenia na szlaku Drawy dwóch parków: Drawskiego Parku Krajobrazowego i Drawieńskiego Parku Narodowego. Parki chronią różnorodne ekosystemy typowe dla Polski nizinnej. Poza sosnowymi borami znajdziemy tu też ciemne liściaste grądy przypominające pierwotne puszcze porastające przed wiekami obszar Polski, lasy bukowe, olchowe, łęgi i torfowiska. Drawa Na obszarze parków występuje większość kręgowców charakterystycznych dla chronionych siedlisk, w tym między innymi żółw błotny, obecnie rzadko już spotykany. Nie rozczarują się też ci, których znudził już płaski krajobraz polskich nizin, liczne wzgórza, strome urwiska i głębokie jary stanowią o wyjątkowej atrakcyjności tej części Polski.


 Na szlaku nie brak też urokliwych miasteczek, zadbanych przez ich troskliwych mieszkańców. W Czaplinku, Złocieńcu, Drawsku Pomorskim i Drawnie uzupełnimy prowiant, zjemy ciepły posiłek, a na tych którym po kilku dniach w dziczy zaczyna brakować miasta i mają dość namiotu, czekają przyzwoite noclegi. Uwagę turystów przyciągną też liczne zabytki, przede wszystkim zespoły miejskiej zabudowy pochodzące z ostatnich trzystu lat, a wśród nich interesujące kościoły, ratusze; poza miastami natomiast pałace (Dalewo), dwory i zamki (ruiny zamku Drahim). Zabytki techniki nad Drawą to głównie XIX-wieczne mosty, jazy i młyny. Szlakiem pływał też jeden z bardziej znanych kajakarzy – Karol Wojtyła. Cała sieć wodna Drawy to także raj dla wędkarzy.

 Wśród miast mijanych na szlaku Drawy szczególnie warto polecić Czaplinek. Zainteresowanych historią i sztuką kajakarzy oczarują zespoły pięknie zdobionych kamieniczek w rynku, fontanna, klasycystyczny kościół na planie krzyża greckiego, a także stojący na miejscu dawnego zamku templariuszy, gotycki kościółek z drewniana dzwonnicą. Mieści on wyjątkowe barokowe wyposażenie – ołtarz baldachimowy, a także XIX-wieczne 7-głosowe organy Sauera. W Czaplinku warto zabawić dłużej niż jeden dzień, a to po to, by po kolacji w jednaj z tutejszych restauracji, przespacerować się piękną nadjeziorną promenadą, a w następne dni odwiedzić kilka z okolicznych atrakcji. Poza wspomnianymi już ruinami zamku Drahim, gdzie odbywają się turnieje i pokazy rycerskie, w zamierzchłe czasy przeniesie nas tez wizyta w Sławogrodzie będącym rekonstrukcją średniowiecznego grodu. Liczne jarmarki, pokazy i inscenizacje walk przypominają o burzliwej historii Pomorza. Turyści mogą poczuć się tam jak mieszkańcy grodu, próbując swych sił w licznych rzemiosłach, praktykowanych przez dawnych Słowian. Tradycje i obyczaje związane z polską wsią kultywowane są w Żelisławskim Zapiecku. Można upiec tu swój własny chleb, tkać sukno, wyplatać koszyki, a także wypalać ceramikę. Warto też wybrać się do Siemczyna gdzie w pięknym angielskim ogrodzie króluje barokowy pałac o bogato zdobionych wnętrzach.

 W warunkach wyjątkowej czystości środowiska i niezwykłej trosce o rodziny pszczele powstaje tu słynny regionalny produkt - „Miód drahimski”. Pod marką „Miód drahimski” może być sprzedawanych pięć różnych miodów: wrzosowy, gryczany, rzepakowy, lipowy i wielokwiatowy, pochodzących z pasiek leżących na terenie czterech gmin na Pojezierzu Drawskim: Czaplinka, Wierzchowa, Barwic i Bornego Sulinowa oraz Nadleśnictwa Borne Sulinowo. „Miód Drahimski” został zaklasyfikowany przez Unię Europejską jako 28, pochodzący z Polski produkt będący Chronionym Oznaczeniem Geograficznym.

Drawa


 Szlak jest niezwykle zróżnicowany pod względem uciążliwości i trudności. Do jeziora Lubie jest on łatwy choć bywa nieco uciążliwy przez zwalone drzewa, które mogą tarasować wąski jeszcze w górnym odcinku nurt, a także trzciny obficie zarastające niektóre odcinki. Od Jeziora Lubie rzeka staje się wartka i wymagająca, gwarantując na niektórych odcinkach emocjonującą kajakarską przygodę. Prawdziwym wyzwaniem nawet dla wprawnych kajakarzy jest odcinek poniżej Barnimia. Rwąca rzeka przebija się przez wzgórza morenowe tworząc malownicze leśne przełomy, a nurt pełen jest głazów i zwalonych drzew. Drawa wypróbuje tu odporność psychiczną kajakarzy i ich refleks, pozostawiając niewiele czasu na nawigacyjne manewry w jej niespokojnym nurcie. Inną uciążliwością są przenoski, ale na tak długim szlaku jest ich zaledwie kilka. Osobliwą przeszkodą jest też poligon wojskowy, który Drawa na swej drodze przecina. Kajaki należy przewozić przez jego teren na odcinku od Jeziora Wiry do Prostyni. Należy też pamiętać o opłacie jaka może na nas czekać na obszarze Drawieńskiego Parku Narodowego, ale to akurat sensownie wydane pieniądze.

DrawaDrawa

 Dla tych, którzy już płynęli Drawą (oraz dla wszystkich innych), a zakochali się w tutejszej przyrodzie, świetną alternatywą będzie wybranie któregoś z licznych dopływów rzeki na swoją kajakarską przygodę; są to: Kokna, Drawica, Korytnica, Płociczna,Mierzęcka Struga i Człopica.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
spływy kajakowe, wypożyczalnia kajaków
spływ kajakowy, kajaki