Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajDrwęca
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków 
spływ kajakowy, kajaki
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków 
spływy kajakowe, wypożyczalnia kajakówDostępne mapy: Drwęca C, Drwęca B, Drwęca A,

 Źródło:
 Drwęck 160 m n.p.m.
 Recypient:
 Wisła, Toruń - Kaszczorek 36 m n.p.m.
 Długość:
 249 km
 Długość szlaku:
 210 km
 Powierzchnia zlewni:
 5344 km²
 Trudność: Łatwa (ZWA- ZWB)
 Uciążliwość: Mała (U1- U3)
 Dopływy: P- Gramotka, Kałdunka, Iławka, Skarlanka, Struga Brodnicka, Struga
 Kujawska, Struga Wąbrzewska, Struga Kowalewska Struga 
 Rychnowska, Struga Lubicka, Frednowski Rów
 
 L- Wel, Grabiczek, Poburzanka, Gizela, Elszka Lubawska, Grobilica, 
 Brynica, Rypienica, Struga Dobrzyńska, Ruziec, Lubianka, Jordan,  
 Rudnik,  Struga Głogowska, Bywka
 Czas spływu:
 9-12 dni

    Drwęca bierze swój początek na północno-wschodnich stokach Garbu Lubawskiego, którego najwyższy punkt – Dylewska Góra, jest jednocześnie drugim co do wysokości wzniesieniem na obszarze nizinnej części Polski. Garb Lubawski i Dolina Drwęcy wykorzystywana przez rzekę należą do jednego z najpiękniejszych rejonów kraju – Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego. Taki przebieg szlaku umożliwia kajakarzom podziwianie różnych typów młodoglacjalnego krajobrazu. Początkowo, w obrębie Garbu Lubawskiego rzeka wcina się we wzgórze morenowe, a stoki Czarciego Jaru, którym płynie wznoszą się na ponad dwadzieścia metrów. Tu też ma Drwęca najbardziej wartki nurt. Następnie, płynąc Doliną Drwęcy, wykorzystuje rzeka pradolinę, którą podczas ostatniego zlodowacenia odpływały wody z topniejącego lodowca. Nurt silnie tu meandruje, a rzeka płynie głównie sosnowymi borami i podmokłymi łąkami. Na zmęczonych kajakarzy czekają też piaszczyste plaże jezior przez które przepływa rzeka (np. J. Drwęckie) lub dostępnych dla kajaka po wpłynięciu, w którąś z bocznych odnóg łączących je z rzeką jak w przypadku jezior Pojezierza Brodnickiego. W tym drugim przypadku spływ można wydłużyć nawet o kilka dni penetrując połączone ze sobą liczne jeziora tego pięknego zakątka Polski.

    Miłośnicy przyrody znajdą na Drwęcy wiele możliwości jej podpatrywania i poznawania. Brzegi rzeki porastają lasy co daje możliwość biwakowania prawie na całej długości rzeki, z wyjątkiem odcinków gdy meandruje ona wśród łąk. Krystaliczna woda i niezwykła fauna zamieszkująca jej toń, stały się powodem utworzenia rezerwatu przyrody „Rzeka Drwęca” w celu jej ochrony. Poza pstrągiem, łososiem szlachetnym, trocią i certą wody Drwęcy zamieszkuje też prymitywny strunowiec minóg rzeczny – jedyny bezżuchwowiec Polski. Szczególnie cennym przyrodniczo obszarem jest umiejscowiona pomiędzy Nowym Miastem Lubawskim, a Brodnicą Bagienna Dolina Drwęcy stanowiąca ostoję ptactwa o znaczeniu europejskim. Rezerwat wchodzi w skład Brodnickiego Parku Krajobrazowego, którego głębszej eksploracji mogą dokonać kajakarze, którzy z Drwęcy przedostaną się w górę rzeki Skarlanki do J. Bachotek i jeszcze dalej szeregiem rynnowych jezior, lub Brodnicką Strugą na J. Niskie Brodno i połączone z nim kolejne jeziora.

Drwęca    Kajakarze kochający historię będą zachwyceni szlakiem Drwęcy. Na swej drodze podziwiać będą mogli niezwykłe miasta o rodowodzie sięgającym średniowiecza, których układy urbanistyczne zachowały się do dziś (Nowe Miasto Lubawskie, Golub-Dobrzyń, Brodnica i Toruń). Zobaczą w nich zabytkowe kościoły, mieszczańskie kamienice, a nawet jak w przypadku Torunia i Nowego Miasta – średniowieczne mury miejskie z zachowanymi bramami. Prawdziwą perłą jest tu oczywiście Toruń, którego Stare Miasto wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O bogatej historii tej ziemi świadczą też pozostałe do dziś zamki i pałace lub ich ruiny, których na szlaku Drwęcy znajdziemy aż 7 (Ostróda, Bratian, Kurzętnik, Brodnica (zamek i pałac), Golub-Dobrzyń, Toruń).

   Warto zatem popłynąć Drwęcą, zwłaszcza, że szlak należy do łatwych i z wyjątkiem nieco uciążliwego górnego odcinka (do J. Drwęckiego) doskonale nadaje się dla początkujących, a nawet rodzin z dziećmi. Szlak można urozmaicić dopływając do Drwęcy jednym z jej licznych dopływów, które oczywiście zostały opisane na portalu wyprawsię, a z których na szczególną uwagę zasługuje Wel (niezwykle zróżnicowany z fragmentami o charakterze górskim i nadający się na osobny spływ), a także Skarlanka i Brodnicka Struga – cieki łączące rynny polodowcowych jezior w niezwykle malownicze szlaki. Spławne są także inne dopływy Drwęcy: Grabiczek, Gizela, Sandela, Brynica z Pissą, Rypienica, Strugi Toruńska i Wąbrzeska oraz Ruziec z Rudźcem.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
szlak kajakowy, kajaki


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
szlak kajakowy, kajaki
szlak kajakowy, kajaki