Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajGiłwa
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków
spływy kajakowe, wypożyczalnia kajaków 
wypożyczalnia kajaków, spływy kajakoweDostępne mapy: Pasłęka,

Źródło:
 Na wschód od Zofijówki 130 m n.p.m.
 Recypient:
 Pasłęka
 Długość:
 30, 3 km
 Długość szlaku:
 
 Powierzchnia zlewni:
 
 Trudność: 
 Uciążliwość: 
 Dopływy: 
 Czas spływu:


  Giłwa w całości płynie przez obszar Pojezierza Olsztyńskiego krainy ukształtowanej podczas ostatniego zlodowacenia. Piękny pagórkowaty krajobraz pojezierza stanowią głównie morenowe wzgórza zbudowane z glin wytopionych z lądolodu. Giłwa przepływa przez dwa jeziora: Wulpińskie i Giłwa. Pierwsze z nich ma bardzo urozmaiconą linię brzegową o wielu pięknych zatokach i półwyspach, a na jego ponad 700–hektarowej powierzchni znajduje się osiem wysp. Jezioro Wulpińskie jest też piętnastym najgłębszym jeziorem Polski o głębokości sięgającej 54,6 m.

  Wypływając z Jeziora Wulpińskiego rzeka płynie początkowo wśród pól, a dopiero przed Gietrzwałdem pojawiają się na jej brzegach łęgi, by później, już w okolicy Jeziora Giłwa przejść w las mieszany. Tereny te należą do „Zielonych Płuc Polski”.

  Najciekawszą miejscowością na szlaku jest oczywiście Gietrzwałd. Znajduje się tu słynące w całej Polsce Sanktuarium Maryjne. Matka Boża objawiała się tu dwóm dziewczynkom przez ponad dwa miesiące w roku 1877 i przemawiała do nich po polsku. Reakcją na te objawienia była budowa kalwarii o wielu kapliczkach. Zabytkowy jest też późnogotycki kościół we wsi (wart zobaczenia) oraz część zabudowy. Pałac wraz zabudowaniami gospodarskimi zachował się natomiast w Łajsach choć sądząc po jego stanie nie znalazł jeszcze dobrego gospodarza. Wyjątkowych obiektów zabytkowych na tym krótkim szlaku więcej już nie ma, nie licząc zabytkowych kapliczek w Dorotowie, Tomaszkowie i Unieszewie (jest tu też dawna polska szkoła). W tych turystycznych wsiach można jednak spędzić nocleg wybierając się na Giłwę.

  Giłwa jest szlakiem łatwym choć może być uciążliwa przy niskim stanie wody. Jest ciekiem spławnym od Jeziora Wulpińskiego i przez 11 km do Jeziora Giłwa uregulowanym, o niewielkim spadku (0,07%). Od Jeziora Giłwa przez 6 km do Pasłęki, rzeka znacznie przyspiesza i meandruje, a spadek na tym odcinku wynosi 1,1 %. O spławności odcinka powyżej Jeziora Wulpińskiego źródła milczą, być może któryś z kajakarzy pomoże odkryć nieznane.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
kajaki, wypożyczalnia kajaków


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
szlak kajakowy, kajaki
szlak kajakowy, kajaki