Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajCzerska Struga
kajak, szlak kajakowy 
kajaki pilica, szlak kajakowy
kajaki brda, kajaki 
kajaki drawa, kajakDostępne mapy: Brda B,

 Źródło:
 Okolice wsi Krzyż
 Recypient:
 Brda okolice Łosin
 Długość: 34 km
 Długość szlaku:
 ok 20 km
 Powierzchnia zlewni:
 
 Trudność: Łatwa (ZWB)
 Uciążliwość: Mała (U2)
 Dopływy: 
 Czas spływu:


 Czerska Struga w całości płynie przez region geograficzny Borów Tucholskich – krainę ukształtowaną podczas ostatniego zlodowacenia. Formą krajobrazu, którą przemierza rzeka jest sandr – wielki stożek piasku osadzonego przez wody wypływające dawniej z lodowca. Dziś na powierzchni sandru poza rzekami jak Czerska Struga, Zbrzyca czy częściowo Brda i Wda występują jeziora (często wielkie jak Wdzydze), a także powstałe z przewiewanego piasku wydmy.

 Na wspomnianym sandrze rośnie jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce – Bory Tucholskie. Jest to prawie wyłącznie bór sosnowy, choć las ten nie jest pierwotną formacją roślinną tego regionu. Monokultura sosny to efekt kilkusetletniej działalności człowieka, wcześniej rosły tu także buki, dęby, graby, lipy i topole, dziś zachowane między innymi w dolinach rzek, a zatem terenie eksplorowanym przez kajakarzy. Las towarzyszy zatem Czerskiej Strudze na całej prawie długości, a jest on tak cenny, że dla jego ochrony utworzono tu Tucholski Park Krajobrazowy (cały spływalny odcinek Czerskiej Strugi biegnie parkiem). Szczególnie ciekawym fragmentem parku, przez który przepływają kajakarze jest rezerwat przyrody „Cisy nad Czerską Strugą” chroniący stanowisko cisa pospolitego i bór mieszany, w którym rosną te rzadkie drzewa.

 Jedynym miastem przez które przepływa rzeka jest Czersk. Nie ma tu średniowiecznych zabytków jak w wielu innych pomorskich miastach i miasteczkach, a istniejące budowle pochodzą z drugiej połowy XIX i z XX wieku. Miasto jest jednak zadbane i warto odbyć tu spacer by poczuć specyficzną atmosferę tego porzuconego wśród nieprzebytych lasów letniska. Płynąc Czerską Strugą możemy być nieco zaskoczeni gdy w Fojutowie zobaczymy przerzucony nad rzeką nieco dziwny most. To nie most ale najprawdziwszy akwedukt prowadzący część wód Brdy w ciągu Wielkiego Kanału Brdy – także będącego szlakiem kajakowym – wodne skrzyżowanie! Ten niezwykły obiekt hydrotechniczny został zbudowany w latach 1845 – 49 i nie jest jedynym na drodze Wielkiego Kanału.

  Szlak Czerskiej Strugi jest łatwy ale miejscami nadzwyczaj uciążliwy, zwłaszcza na górnym odcinku, który powinni spływać tylko amatorzy totalnej zwałki – ci mogą zacząć spływ w Czersku. Pozostali powinni zaczynać za Złotowem lub w Twarożnicy gdzie uciążliwość jest już znośna (U2-3). Po dopłynięciu do Brdy spływ można (a nawet należy) kontynuować dalej przez jeszcze ponad 105 km.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
kajaki, kajaki pilica


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
spływy kajakowe, kajaki brda
kajaki mazury, szlak kajakowy