Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajDebrzynka
spływy kajakowe, kajaki mazury
spływ kajakowy, kajaki pilica 
spływy kajakowe, kajaki brdaDostępne mapy: Szczyra, Debrzynka,

 Źródło:
 Okolice wsi Wierzchowo 153 m n.p.m.
 Recypient:
 Gwda, Lędyczek
 Długość:
 43 km
 Długość szlaku:
 
 Powierzchnia zlewni:
 
 Trudność: 
 Uciążliwość: 
 Dopływy: 
 Czas spływu:


 Debrzynka płynie głównie przez Pojezierze Krajeńskie. W krajobrazie pojezierza przeważają ciągi niezbyt wysokich wzgórz morenowych, doskonale widocznych z kajaka oraz piaszczyste równiny sandrowe często poprzecinane rynnami jezior, z których cztery (stosunkowo małe) rzeka przepływa. Są to jeziora: Żuczek, Debrzno, Dolne i Głowna. Na końcowym odcinku Debrzynka wpływa do wypełnionej osadami rzecznymi Doliny Gwdy gdzie łączy się ze swoim recypienetem.

 Debrzynka płynie głównie wśród łąk i pól, choć wąski pas lasu nie opuszcza jej na prawie całej długości. Większe kompleksy leśne będące częścią lasów porastających Dolinę Gwdy pojawiają się dopiero na ostatnich kilometrach szlaku i są to głównie sosnowe bory. Około 3,5 km za Debrznem przed mostem w Gniewnie zlokalizowany jest jedyny na szlaku rezerwat przyrody Miłachowo. Ochronie podlega tutaj murawa kserotermiczna czyli łąka z wieloma ciepło- i sucholubnymi gatunkami roślin.

 Debrzno – jedyne miasto na szlaku zachowało pojedyncze budynki z XIX i XX w., brak tu jednak znaczących zabytków. Miłośnicy historii powinni zatem przespacerować się do Debrzna –Wsi (na S od Debrzna) by podziwiać znajdujący się tam XIX-wieczny imponujący pałac.

 Debrzynka jest rzeką łatwą ale uciążliwą z uwagi na liczne pnie zwalonych drzew zalegające w korycie. Wąska rzeka ulega też zarastaniu przez nadbrzeżne wierzby i trzciny. Rzeka dostępna jest właściwie od Debrzna choć każdorazowo należy sprawdzić stan wody, no i wybrać się w jedynkach. Po dopłynięciu do Gwdy można płynąć dalej.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
kajaki brda, kajak


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
kajaki brda, kajak
kajaki pilica, kajaki mazury