Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajDębnica
szlak kajakowy, kajak 
szlak kajakowy, kajaki drawa
kajaki pilica, kajak 
kajak, szlak kajakowyDostępne mapy: Dębnica,
Pogoda w Połczynie-Zdroju
Dziś
 | 
Niedziela
 | 
Poniedziałek
 | 
pogoda.net

 Źródło:
 Okolice Jeziora Kolbackiego
 Recypient:
 Parsęta , okolice Starego Dębna
 Długość:
 31,5 km
 Długość szlaku:
 
 Powierzchnia zlewni:
 282 km²
 Trudność: Trudna (WW I)
 Uciążliwość: Duża (U4-U5)
 Dopływy: P- Wogra, Odpust, Brusna
 L- Bliska Struga, Karsina, Lubiatówka
 Czas spływu:
 2-4 dni

 Początkowo płynie Dębnica przez Pojezierze Drawskie, krainę ukształtowaną podczas ostatniego zlodowacenia. Jest tu ponad 250 jezior (Dębnica przepływa przez dwa z nich – Jezioro Dębno i Jezioro Koprzywno) zajmujących rynny wypłukane przez wody podlodowcowe i dziś rozcinające ciągi morenowych wzgórz o wysokości ponad 200 m n.p.m. Za Połczynem-Zdrojem rzeka osiąga Wysoczyznę Łobeską również zbudowaną z polodowcowych glin ale o rzeźbie mniej wydatnej i o zdecydowanie mniejszej liczbie jezior. Rynny polodowcowe wykorzystywane są tu często przez rzeki i w jednej z nich właśnie płynie Dębnica.

  Dębnica to smaczny kąsek dla miłośników przyrody. W zasadzie cały szlak prowadzi lasem, co skutkuje sporą ilością drzew powalonych w nurcie rzeki. Jezioro Dębno to także część Drawskiego Parku Krajobrazowego utworzonego dla ochrony tutejszego ekosystemu, w niewielkim tylko stopniu przekształconego przez człowieka oraz wyjątkowego polodowcowego krajobrazu. Na szlaku zwiedzić można też dwa przypałacowe parki z pomnikowymi okazami drzew w Parchlinie (kilkusetletni dąb) i w Luboradzy.

  Na szlaku Dębnicy nie ma miast, ale miłośnicy zabytków powinni zrobić sobie postój w Parchlinie i Luboradzy gdzie podziwiać można XX – wieczne dwory z zabytkowymi parkami, a także w Ogartowie gdzie znajduje się XIX – wieczny zespół dworsko-pałacowy, niestety popadający obecnie w ruinę. W niedużej odległości od rzeki (ok. 2 km) położony jest Połczyn–Zdrój – miasto ze wszech miar warte odwiedzenia. Można tu pospacerować w 80-hektarowym parku zdrojowym założonym już ok. 170 lat temu lub przejść się którąś z uliczek zabytkowego starego miasta, by znowu wrócić na dziką Dębnicę.

  Powiedzieć że Dębnica jest zwałkowa to mało. Niech nie płyną na nią ci wszyscy, którzy nie są gotowi na wielogodzinne przedzieranie się przez powalone drzewa, łęgi wierzbowo-topolowe nieraz w całości zarastające nurt czy też ponadmetrowe trzciny wypełniające ciasną przestrzeń Dębnicy. Najgorzej (czy też najlepiej w zależności od punktu widzenia) jest na górnym odcinku gdzie można spróbować spłynąć od Luboradzy lub Kolonii Brusno przy wsi Piaski. Trochę lepiej jest na odcinku dolnym. Po dopłynięciu do Parsęty można kontynuować spływ aż do morza.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
kajak, wypożyczalnia kajaków


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
kajaki, kajaki pilica
kajaki mazury, szlak kajakowy