Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajKamionka (d. Brdy)
wypożyczalnia kajaków, kajaki pilica 
spływ kajakowy, spływy kajakowe
kajaki, kajaki brda 
spływ kajakowy, kajakDostępne mapy: Brda B,
Pogoda w Kamieniu Krajeńskim
Dziś
 | 
Niedziela
 | 
Poniedziałek
 | -1°
pogoda.net

 Źródło:
 Wieś Moszczenica
 Recypient:
 Brda- Jezioro Koronowskie, Zamrzenica
 Długość:
 71 km
 Długość szlaku:
 65 km
 Powierzchnia zlewni:
 479 km²
 Trudność: 
 Uciążliwość: 
 Dopływy: 
 Czas spływu:


 Kamionka w całości płynie przez Pojezierze Krajeńskie. W krajobrazie pojezierza przeważają ciągi niezbyt wysokich wzgórz morenowych, doskonale widocznych z kajaka oraz piaszczyste równiny sandrowe często poprzecinane rynnami jezior. Kamionka przepływa przez dwa z nich, Jezioro Niwskie i Mochel. Rzeka uchodzi do Jeziora Koronowskiego powstałego w wyniku spiętrzenia wód Brdy i zalania części jej doliny zajmowanej wcześniej przez kilka jezior i końcowe odcinki jej dopływów.

 Kamionka płynie wśród łąk i pól, a odcinki od Niw do Kamienia Krajeńskiego oraz od Karczewa do ujścia biegną lasem. Lasy te to głównie sosnowe bory, a brzegi rzeki porastają olsze, wierzby, topole i jesiony.

 Jedyne miasto na szlaku – Kamień Krajeński – może poszczycić się starym, średniowiecznym rodowodem zapisanym w jego układzie urbanistycznym, choć obecne budynki to głównie XIX-wieczna zabudowa domów miejskich. Ze średniowiecza pochodzą natomiast mury miejskie, miejscowy kościół zaś, podniesiony do rangi kolegiaty to dzieło XVI-wieczne. Piękny szachulcowy kościół z 1615 roku powinien skłonić kajakarzy do opuszczenia swych statków w Dużej Cerkwicy, podobnie jak wart postoju wspaniały barokowo-klasycystyczny pałac z końca XVIII w. w Kamienicy. W tejże zobaczyć można też szachulcowy spichlerz i młyn położone tuz nad rzeką.

 Szlak Kamionki jest zróżnicowany pod względem trudności i uciążliwości. Cały szlak jest uciążliwy, choć najbardziej na górnym odcinku, gdzie wąska i płytka rzeka łatwiej daje się tarasować przez naturalne przeszkody tkwiące w nurcie. Najłatwiejszy środkowy odcinek rzeki, różni się natomiast od nieco trudnego górnego i najtrudniejszego dolnego, gdzie płynąca głębokim jarem rzeka wyraźnie przyspiesza, a poza powalonymi drzewami omijać trzeba tez tkwiące w dnie rzeki głazy. Kamionka dopływa do Brdy (a właściwie do Zalewu Koronowskiego), którą warto spłynąć do Bydgoszczy.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
spływ kajakowy, kajaki drawa


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
wypożyczalnia kajaków, szlak kajakowy
kajaki pilica, kajak