Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajKrówka
kajaki drawa, szlak kajakowy 
wypożyczalnia kajaków, kajaki
kajak, spływ kajakowy 
kajaki pilica, kajakiDostępne mapy: Brda C,
Pogoda w Koronowie
Dziś
 | 
Sobota
 | -1°
Niedziela
 | -1°
pogoda.net

 Źródło:
 Huta
 Recypient:
 Brda
 Długość:
 54 km
 Długość szlaku:
 28 km
 Powierzchnia zlewni:
 
 Trudność: Łatwy (ZWA)
 Uciążliwość: Duża (U5)
 Dopływy: 
 Czas spływu:


 Krówka w całości płynie przez Pojezierze Krajeńskie. W krajobrazie pojezierza przeważają ciągi niezbyt wysokich wzgórz morenowych, doskonale widocznych z kajaka oraz piaszczyste równiny sandrowe często poprzecinane rynnami jezior. Najwyraźniejszą z tych rynien przecinającą zarówno morenę Pojezierza Krajeńskiego jak i piaszczysty sandr Brdy jest rynna Jezior Byszewskich. Krówka łączy tu aż 15 (sic!) jezior: Słupowskie, Wierzchucińskie Duże, Wierzchucińskie Małe, Studzienne, Krosna, Długie, Piekło, Tobolno Małe, Tobolno Duże, Staw Młyński, Kadzionka, Płotwickie, Krzywe, Piaseczno i Stoczek.

 Krówka płynie głównie przez obszary bezleśne, a większy kompleks leśny otacza dopiero trzy ostatnie jeziora na szlaku. Są to sosnowe bory porastające Dolinę Brdy.

 Zainteresowanym historią należy polecić wizytę w Wąwelnie gdzie znajduje się barokowy kościół i neoklasycystyczny pałac z zabudowaniami gospodarczymi i zabytkowym parkiem ulegającym niestety powolnej dewastacji a także zespół dworski z zabytkowym parkiem w Słupowie oraz Byszewo z jego kościołem w rzadkim w Polsce stylu manierystycznym z bogatym rokokowym wystrojem i unikatową kolekcją portretów trumiennych. Miłośnikom zabytków techniki spodoba się most kolejowy w Buszkowie, także most kolejki wąskotorowej w Prosperowie oraz XIX-wieczne młyny w Wierzchucicach i Buszkowie.

 Spływ Krówką jest łatwy ale na niektórych odcinkach nadzwyczaj uciążliwy. O ile stworzenie Zbiornika Koronowskiego podwyższyło poziom wody w dolnych jeziorach szlaku o tyle w górnych stan pozostał bez zmian i zarastanie Krówki łączącej jeziora wciąż postępuje. Okresowo rzeka bywa tak zarośnięta sitowiem, że nie da się w ogóle płynąć i konieczne są długie przenoski lub wręcz przewózki kajaków. Brak doniesień na temat spływów Krówką powyżej Jezior Byszewskich. Po dopłynięciu do Brdy (Zalewu Koronowskiego) należy płynąć dalej.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
kajak, szlak kajakowy


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
kajaki pilica, kajak
kajaki brda, kajak