Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajŁupawa
kajaki pilica, szlak kajakowy 
spływy kajakowe, spływ kajakowy
wypożyczalnia kajaków, kajaki brda 
szlak kajakowy, kajaki pilicaDostępne mapy: Łupawa,


 Źródło:
 Pojezierze Kaszubskie, 140m n.p.m.
 Recypient: Morze Bałtyckie, Rowy
 Długość: 98 km
 Długość szlaku:
 95 km
 Powierzchnia zlewni:
 924 km²
 Trudność: Trudna (ZWC - WW I)
 Uciążliwość: Duża (U3)
 Dopływy:
 Bukowina, Mydlity, Rokitnica, Rębowa, Darżyńska Struga, Charstnica
 Średni czas spływu:
 5-6 dni.

       Zaliczana do najtrudniejszych szlaków kajakowych Łupawa pokonuje na swej trasie obszary zróżnicowane krajobrazowo. Na początku przepływa przez jezioro Jasień położone w obrębie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, następnie bystrym nurtem przecina porośnięte lasem bukowym pasy wzgórz czołowomorenowych Wysoczyzn Polanowskiej i Damnickiej – to właśnie ten odcinek rzeki jest najtrudniejszy. Duży spadek koryta i pozostałe po rozmyciu glin lodowcowych głazy stanowią nie lada wyzwanie nawet dla najwytrawniejszych kajakarzy.Głazowiska w nurtcie Łupawy. Pokonawszy obszar wysoczyzn, rzeka dociera do w większości równinnych obszarów Wybrzeża Słowińskiego, opływając jedną z nielicznych tu kulminacji – świętą górę Słowińców – Rowokół (114 m n.p.m.).  Łupawa dopływa do przybrzeżnego jeziora Gardno położonego w Słowińskim Parku Narodowym, a następnie przebijając mierzeję do Bałtyku.

      Na trasie spływu brak zabytkowych miast, co nie znaczy, że nie ma tu żadnej spuścizny kulturowej. Na szczególną uwagę zasługuje 7 elektrowni wodnych, z których większość ma jeszcze niemiecki rodowód i jest przykładem budzącej coraz większe zainteresowanie architektury industrialnej. Ciekawe będą też zespoły pałacowe i dworskie niegdyś opuszczone, a dziś często odzyskujące dawny blask w rękach nowych właścicieli jak na przykład w Poganicach.

      Krystalicznie czysta woda Łupawy Zamiast płynąć Łupawą od Jeziora Jasień możliwe jest rozpoczęcie spływu  rzeką Bukowiną co wydłuża spływ o kilka kilometrów, oraz stanowi wspaniałą alternatywę dla tych, którzy już wcześniej pokonali szlak Łupawy.

      Na tę wymagającą rzekę najlepiej wybrać się jedynką z fartuchem i bez bagażu, choć dwójki  z bagażem też sobie radzą co w lipcu 2010 przetestowała ekipa wypraw się. Spływ górną Łupawą należy jednak zdecydowanie odradzić jako niedzielny wypad familijny.

Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
kajak, kajaki brda


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
spływy kajakowe, kajaki brda
spływy kajakowe, kajak