Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajRurzyca
kajaki pilica, kajaki mazury
kajaki mazury, spływ kajakowy 
kajaki brda, kajakDostępne mapy: Piława,

 Źródło:
 Jezioro Krąpsko Małe 85 m n.p.m.
 Recypient:
 Gwda, Krępsko
 Długość:
 25 km
 Długość szlaku:

 Powierzchnia zlewni:
 
 Trudność: Łatwa (ZWA)
 Uciążliwość: 
 Dopływy: 
 Czas spływu:


 Rurzyca rodzi się na Równinie Wałeckiej – piaszczystym sandrze, którego powierzchnię urozmaicają wytopiskowe i rynnowe jeziora, z których sześć rzeka przepływa. Są to po kolei: Krąpsko Małe, Krąpsko Długie, Trzebieszki, Krąpsko Górne (Krąpsko Łękawe), Krąpsko Średnie (Krąpsko-Radlino) i Krąpsko Dolne (Dąb, Dębskie). Na końcowym odcinku rzeki płaski krajobraz obniża się nieco, a Rurzyca dopływa do wypełnionej osadami rzecznymi Doliny Gwdy, by połączyć się ze swoim recypientem.

 Nie sposób przecenić walorów przyrodniczych szlaku Rurzycy. Rzeka na całej długości płynie lasem, będącym częścią rozległego kompleksu Borów Krajeńskich. W drzewostanie przeważa sosna lubiąca piaszczyste podłoże Równiny Wałeckiej, gdzieniegdzie tylko pojawiają się dęby, graby czy pomorskie buki. Starodrzew bukowy chroniony jest w położonym na początku szlaku rezerwacie „Diabli Skok”. Głęboki na 20 metrów jar skrywa wiele rzadkich gatunków wilgociolubnych roślin prosperujących tu dzięki licznym drobnym źródełkom i ciekom zasilającym Jezioro Krępsko Małe. Kilka kilometrów przed Krępskiem położony jest rezerwat „Smolary”. Chroni on liczną reprezentację mszaków (połowa wszystkich gatunków Polski) porastających torfowisko powstające na miejscu zarastającego Jeziora Żabie.

 Miłośnicy zabytków nie mają czego szukać na szlaku Rurzycy, jedynie w położonym u ujścia rzeki do Gwdy Krępsku stoi kilka XIX- i XX-wiecznych domów oraz bezstylowy kościół z 1932 r. Dla niektórych kajakarzy niewątpliwą atrakcją będzie fakt, iż Rurzycą płynął Karol Wojtyła, w swej ostatniej wyprawie kajakowej przed wyborem na głowę Stolicy Apostolskiej.

 Szlak Rurzycy jest bardzo łatwy i nieuciążliwy. Dwie stałe przenoski to próg przy wypływie z Krępska Średniego (spławialny przy wysokim stanie wód) oraz pstrągarnia w Krępsku. Spływ można zacząć w Trzebieszkach – to najwyższy punkt na rzece dokąd da się dowieźć kajaki. Ci którzy jednak chcieliby mieć „zaliczoną” całą rzekę, mogą popłynąć stąd w górę, aż do rezerwatu „Diabli Skok”. Po dopłynięciu do Gwdy można i należy płynąć dalej.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
kajaki pilica, szlak kajakowy


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
kajak, kajaki
wypożyczalnia kajaków, kajaki mazury