Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajSkarlanka
kajaki mazury, spływ kajakowy
kajak, kajaki pilica 
kajaki brda, spływy kajakoweDostępne mapy: Drwęca B,

 Źródło:

 Okolice Jeziora Skarlińskiego 97,5 m n.p.m.

 Recypient:

 Drwęca, Brodnica 70 m n.p.m.

 Długość:

 37 km

 Długość szlaku:

 27 km

 Powierzchnia zlewni:

 227 km

 Trudność: Łatwa (ZWA)
 Uciążliwość: Mała (U2-U3)
 Dopływy: Cichówka

 Czas spływu:

 2-3 dni


   Skarlanka w całości płynie przez Pojezierze Brodnickie – krainę ukształtowaną podczas ostatniego zlodowacenia. Znajduje się tu ponad setka jezior, z których siedem przepływa właśnie Skarlanka, w tym największe na pojezierzu J. Wielkie Partęczyny i drugie co do wielkości J. Bachotek.

Poza kilkukilometrowym odcinkiem J. Skarlińskiego na początku szlaku, rzeka w całości płynie w obrębie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Park chroni jeziora (ponad 60) oraz drzewostany (głownie sosnowe bory), a także obszary podmokłe i torfowiska. Na szlaku Skarlanki kajakarze będą mogli podziwiać przyrodę w rezerwacie „Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie” chroniącym stanowisko obuwika pospolitego – storczyka o brunatnoczerwono-żółtych kwiatach oraz torfowiska i szuwary rezerwatu „Bachotek” na odcinku pomiędzy jeziorami Strażym i Bachotek. Poza J. Skarlińskim na początku szlaku, które położone jest wśród pól, na całej długości szlaku towarzyszą kajakarzom lasy.

  Kajakarzom zainteresowanym historią, warto polecić wizytę w odległym o ok. 500 m od J. Skarlińskiego Skarlinie, gdzie znajduje się XIV-wieczny, zbudowany z kamienia gotycki kościół, a także drewniana kuźnia z pocz. XX w. Ciekawymi zabytkami techniki na szlaku są natomiast XIX – wieczne młyn i tartak w Gaju-Grzmięcej.

   Skarlanka jest rzeką niezwykle malowniczą prowadzącą swe wody wśród lasów i jezior. Szlak można modyfikować wybierając (przy wysokim stanie wody) trasę przez J. Łąkorz, J. Głowińskie, J. Ciche i J. Zbiczno do J. Strażym łącząc się w ten sposób ze szlakiem Skarlanki lub z J. Głowińskiego przetransportować kajaki na J. Mieliwo (ok. 1 km) i w ten sposób dostać się na szlak Strugi Brodnickiej. Do J. Mieliwo – początku Brodnickiej Strugi można też dopłynąć ze środka szlaku Skarlanki (niejako pod prąd) wspomnianymi już jeziorami Strażym, Zbiczno i Ciche (uwzględniając 1-kilometrowy transport na J. Mieliwo). Po wpłynięciu Skarlanki do Drwęcy można kontynuować spływ aż do Torunia, a na pewno warto do przynajmniej do pobliskiej Brodnicy, gdzie zregenerujemy siły po tym „leśnym” spływie w otoczeniu historycznej zabudowy tego pięknego miasta.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
kajaki, kajaki pilica


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
kajaki mazury, kajaki
kajaki pilica, spływ kajakowy