Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajStruga Brodnicka
kajaki pilica, kajaki mazury
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków 
kajaki, kajakDostępne mapy: Drwęca B,

 Źródło:
 Jezioro Mieliwo 80 m n.p.m.
 Recypient:
 Drwęca, Brodnica
 Długość:
 21 km
 Długość szlaku:
 19 km
 Powierzchnia zlewni:
 99,5 km²
 Trudność: Łatwa (ZWA)
 Uciążliwość: Średnia (U3)
 Dopływy: 
 Czas spływu:
 1 dzień.

   Struga Brodnicka w całości płynie przez obszar Pojezierza Brodnickiego. Jest szlakiem wybitnie pojeziernym przepływając przez sześć jezior: Mieliwo, Sosno, Łąki, Czortek, Wysokie Brodno i Niskie Brodno. Struga dopływa do Drwęcy.

   Na swoim górnym odcinku, tzn. od J. Mieliwo do J. Sosno rzeka płynie w granicach Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Park chroni jeziora (ponad 60) oraz drzewostany (głownie sosnowe bory), a także obszary podmokłe i torfowiska. Na szlaku Strugi, na wysokim brzegu J. Mieliwo utworzono wart zobaczenia przez kajakarzy florystyczny rezerwat „Mieliwo” chroniący las grądowy z okazami dwustuletnich buków, dębów i sosen. Poza obrębem parku, szlak połączonych jezior nadal prowadzi lasem, aż do J. Niskie Brodno, gdzie od połowy jeziora zaczynają przeważać pola. U ujścia Strugi z J. Wysokie Brodno znajduje się Lisa Młyn gdzie zobaczyć można drzewo - pomnik przyrody. Ponad dwustuletnia sosna „Małgorzata” o zrośniętych czterech dwustucentymetrowych w obwodzie pniach, przypomina o tragicznej historii rodziny Gutowskich, zamordowanych w niewyjaśnionych okolicznościach w sierpniu 1945 r. w pobliskich zabudowaniach.

   Niewątpliwą atrakcją dla łaknących kontaktu z historią i kulturą kajakarzy będzie wizyta w Brodnicy. Do centrum tego bogatego w zabytki miasta doprowadzi nas Struga uchodząca tam do Drwęcy. Wspaniale zachowany układ urbanistyczny, z budynkami o średniowiecznym jeszcze, krzyżackim rodowodzie oraz innymi zabytkami ze wszystkich epok historycznych nie pozostawia obojętnym nikogo wrażliwego na piękno.

   Szlak Strugi Brodnickiej choć piękny nie zawsze jednak dostępny jest dla kajaka. Często niski poziom wody uniemożliwia płynięcie zwłaszcza na odcinku pomiędzy J. Wysokie Brodno i J. Niskie Brodno, tu często zamiast machania wiosłem czeka nas przeciąganie kajaka mocno zarośniętą strugą. Do szlaku dostać się też można ze Skarlanki dopływając do J. Głowińskiego lub do J. Cichego i stamtąd transportując kajaki na J. Mieliwo ok. 1 km. Po dopłynięciu Strugą Brodnicką do Drwęcy można kontynuować spływ aż do jej ujścia do Wisły pokonując jeszcze ok. 90 km.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
kajaki drawa, spływy kajakowe


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
kajaki mazury, kajaki drawa
spływ kajakowy, kajaki brda