Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
Szukaj


mazowieckie


findcanoe book kayak trip
 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy:


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Bug G, Brok A


 Ta czwarta co do długości rzeka płynąca przez Polskę mogłaby wydawać się nieodpowiednia do spływów. Jak to wielkie rzeki mają w zwyczaju powinna przecież płynąć leniwie i oferować jedynie rozległe, płaskie panoramy. Tak jednak nie jest. Dzięki swemu granicznemu przebiegowi, jej brzegi na długich odcinkach nie zostały intensywnie zabudowane, a piękno nadbużańskich krajobrazów trudno przecenić, tak jak i zarzucić coś jego czystym wodom. Sielskie leśno-łąkowe odcinki urozmaicają przełomy Bugu wcinającego się w morenowe i wapienne wzgórza Mazowsza i Wyżyny Lubelskiej. Nadal jednak pozostaje Bug rzeką łatwą, odpowiednią dla kajakarzy o różnym stopniu doświadczenia. kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Bug C, Bug B, Bug D, Bug E, Bug F, Bug G, Bug H, Bug I, Bug A


 Choć na sporej długości uregulowana, a w krajobrazie brak tutaj lasów, Bzura przyciąga wielu kajakarzy. Decyduje o tym głównie bliskość dwóch wielkich miast – Łodzi i Warszawy, dla których mieszkańców pobliska Bzura staje się ukojeniem. Na tych którzy tu przybędą, czeka sielska cisza pól i łąk wśród których rzeka meandruje, a także zabytkowe miasta na szlaku.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Bzura A, Bzura B


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy:


 Drzewiczka to najbardziej „kajakarski” z dopływów Pilicy. Rzeka o przejrzystej wodzie płynie przez liczne rozproszone kompleksy leśne i czasem trudno uwierzyć, że nie znajdujemy się gdzieś na Pomorzu lecz na południe od Warszawy. Szerokością rzeka przypomina Rawkę (jest wąska, można by rzec: kameralna) i świetnie nadaje się dla kajakarzy dopiero zaczynających swoją przygodę.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Drzewiczka


findcanoe
 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy:


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy:


  Gdyby Liwca nie było to należałoby go wymyślić (wykopać?), w tak idealnym miejscu się znajduje. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów mieszka tu bowiem kilka milionów ludzi – potencjalnych kajakarzy, którzy wyprawiając się na tę rzekę porzucą swoje zatłoczone ulice i osiedla i odnajdą ukojenie zanurzając się w sielskim krajobrazie mazowieckich pól, łąk i lasów.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Liwiec A, Liwiec B, Liwiec C, Liwiec D


 Bardzo rzadko kajakarze pojawiają się na Łydyni. Są to zazwyczaj członkowie klubów kajakarskich, przecierający nowe lub niezbyt popularne szlaki. Jest to zatem propozycja dla tych, którzy chcieliby poczuć się odkrywcami w wyjątkowo swojskim, dobrze znanym krajobrazie. Pejzaże są tu bowiem północnomazowieckie, oczywiste, podobne do tych oglądanych na Wkrze: przeważają pola i łąki, wzgórza są łagodne, a gdzieniegdzie pojawiają się lasy. Cisza, spokój, ukojenie.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Wkra A, Wkra B


   Ta położona niemalże w granicach Warszawy rzeczka to pomysł na weekend lub kilka godzin dla tych, którzy nie boją się trudów związanych z przeciąganiem kajaka między drzewami i obnoszeniem niewygodnych progów. Dla wszystkich którzy przedkładają wysiłek w zmaganiach z przyrodą nad nudne i powtarzalne ćwiczenia w sterylnie czystych pomieszczeniach siłowni i fitness-clubów w mieście.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Mienia


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Wkra A


 Uregulowana dawniej i intensywnie użytkowana rolniczo Mogielanka, przeżywa obecnie drugą młodość. Rzeka ulega renaturalizacji, a w jej wodach pojawiły się bobry i wydry. Na tarasach zalewowych Mogielanki wiją gniazda ptaki, jej brzegi znów porastają olsze i tylko kajakarzy wciąż tu brak.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Pilica D


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy:


 Na swym szlaku pozwala Narew rozkoszować się pełnym zestawem smaków Podlasia i Mazowsza. Na górnym i środkowym odcinku odwiedza bory i lasy, rozlewając się w nadnarwiańskie bagna chronione parkiem narodowym, spokojnie przemierza leniwe mazowieckie pola i łąki, by pod koniec swojego biegu ulec spiętrzeniu w Jeziorze Zegrzyńskim tak bardzo potrzebnym i ważnym dla Warszawiaków nie mających w okolicy naturalnych jezior. Miłośnicy zabytków chętnie zatrzymają się też w Łomży, Ostrołęce czy Pułtusku, którego Stare Miasto otoczone systemem kanałów, będą mogli eksplorować nie wysiadając z kajaka.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Narew A, Narew E, Narew C, Narew B, Narew D


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy:


 Spływ Omulwią to czysta przyjemność. Szlak jest łatwy i nieuciążliwy, a przy tym interesujący i malowniczy. Rozpoczynając swój bieg w Jeziorze Omulew zagubionym wśród mazurskich lasów, na swym dolnym odcinku rzeka płynie już pośród mazowieckich pól i łąk. Niezależnie jednak czy na leśnej nadrzecznej polanie, czy piaszczystym mazowieckim brzegu, Omulew daje kajakarzom pełen relaks i intensywne obcowanie z przyrodą z dala od cywilizacji.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Omulew B, Omulew A


 Nikt nie pływa Orzem i pewnie nie ma się co dziwić. Wobec tylu malowniczych dopływów Narwi, Orz prezentuje się nader skromnie. Wąska rzeczka płynie wśród pól i łąk, w dość monotonnym krajobrazie, a miejscami bywa zwałkowa. Ma jednak Orz jedna ogromną zaletę – to nadal szlak nieodkryty i nieopisany! Może zatem pora na Orz?

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Orz


 Spływ Orzycem to spotkanie ze spokojem. Leniwie meandrująca rzeka potrafi ukoić zszargane miejskim pośpiechem nerwy, a oczom otwiera szerokie perspektywy kurpiowskich i mazowieckich pól i łąk. Szlak Orzyca jest łatwy i nieuciążliwy. Nurt w zasadzie wolny od powalonych pni i opadłych gałęzi, bo i nadbrzeżnych drzew rośnie tu niewiele. Lasy majaczą zazwyczaj w oddali i rzadko podchodzą ku łagodnym prądom rzeki.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Orzyc


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy:


 Krajobraz jest tu swojski, płaski i czasem tylko lekko falisty, a lasy i pełne zabytków miasta daleko stąd. Na dodatek rzeka jest wąska i często zarasta łozami. Płynąca wśród mazowieckich pól Pełta nie jest też szlakiem malowniczym ale za to… nieodkrytym, a to już coś!

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Orzyc


  Pilica to prawdziwa kajakarska autostrada. Ta ósma co do długości rzeka Polski płynąc przez cztery województwa pozwala kajakarzom rozsmakować się w nizinnym krajobrazie pól i łąk typowym dla tej części Polski. Rzeka jest niezwykle wygodna, szeroka ale płytka, o wielu bocznych i śródkorytowch piaszczystych łachach, dających wytchnienie po godzinach machania wiosłem i zachęcających do plażowania i kąpieli.


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Pisia


  Spływ Pisią Gągoliną to zajęcie z pozoru karkołomne. Rzeka niesie mało wody, a jej szerokość miejscami nie przekracza szerokości dwóch kajaków. Nie należy jednak poddawać się tym okolicznościom, przełamać pozorną niemożność eksploracji takich szlaków i ruszyć na Pisię by poznawać i zachwycać się mazowiecką przyrodą.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Pisia


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Wkra B


 Rzeka dla miłośników mazowieckiej przyrody. Mijając szerokie, płaskie krajobrazy, majaczące w oddali sosnowe zagajniki i śródpolne kępy wierzb, rzeka pozwala kajakarzom poczuć ich sielski, niespieszny rytm. Tym bardziej, że nikt tędy nie pływa. Być może to po części uregulowany bieg rzeki, a może po prostu brak wiedzy o niej sprawia, że nie spotkamy tu kajakarzy. Pora to zmienić.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Wkra B


 Naprawdę warto wybrać się na Radomkę. Zwłaszcza mieszkańcy środkowej Polski, w tym Warszawy przywykli do tych kilkudziesięciu kilometrów których trzeba by osiągnąć Pilicę, powinni nieznacznie nadłożyć drogi by poznać podobną ale jednak inną rzekę. Radomka płynie równolegle do Pilicy w typowym dla tej części Polski nizinnym krajobrazie pól, łąk i lasów. Jest jednak od Pilicy węższa, o miejscami zdecydowanie wartkim nurcie i co chyba najważniejsze wciąż dość nieznana kajakarzom a przez to odludna.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Radomka A, Radomka B


 Zupełnie nie słychać, żeby ktoś pływał Rozogą. Choć równoległa do Omulwi i płynąca przez podobny teren, niesie mniej wody i prawie na całej długości jest uregulowana. To jednak żadna przeszkoda dla prawdziwych eksploratorów! Jeśli komuś nie straszna rzeka o szerokości kajaka, płynąca wśród podmokłych kurpiowskich łąk, niech zaraz rusza na Rozogę, a swą relacją podzieli się z innymi kajakarzami na naszym portalu.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Rozoga A, Rozoga B


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy:


 Płynąca wśród pól i łąk Sierpienica to propozycja dla turystów pragnących oglądać sielskie, równinne lub lekko pofalowane, mazowieckie krajobrazy. Rzeka, zwłaszcza na dolnym odcinku jest spławna, ale kajakami pływano tu raczej przed wojną niż dziś, do czego przyczyniła się nie tylko mała ilość wody, ale i jej jakość skutecznie obniżona działalnością peerelowskiego przemysłu. Obecnie jest dużo lepiej.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Sierpienica


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy:


 To zupełnie niemazowiecka rzeka. Zamiast toczyć się leniwie jak Pilica, Bzura, czy Wkra, rozcinać wydmy jak Radomka, Świder i Mienia, Skrwa przełamuje się przez morenową wysoczyznę Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego przypominając swym charakterem śmiałe rzeki Pomorza i Warmii. Warto tu zatem przybyć i spłynąć czasem uciążliwą, zawaloną pniami i gałęziami rzeką dla jej rzadkiego na Mazowszu krajobrazu o wyraźnej niezwykle urozmaiconej, polodowcowej rzeźbie.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Skrwa


 Kolejna rzeka którą nikt nie pływa. W zasadzie nie ma co się dziwić, bo na znacznej długości przypomina, szeroki na jeden kajak, rów melioracyjny. Rzeka czeka na swych kajakarzy-odkrywców, tym bardziej, że dolny odcinek, odpowiednio szeroki i niosący dostateczną ilość wody skrywa pewną tajemnicę…

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Słudwia


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Wkra B, Wkra A


 Brak w zasadzie doniesień o spływach Szkwą, bo i któż chciałby pływać prawie w całości uregulowaną i często obwałowaną rzeką? Dla tych, którzy by chcieli, kilka słów na ten temat.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Szkwa A, Szkwa B


   To zaskakujące, że tą piękną rzeką tak rzadko pływają kajakarze z poza Warszawy, a przecież nie brak tu dzikiej przyrody, bujnych lasów na stromych brzegach i piaszczystych łach w sam raz na odpoczynek dla strudzonych kajakarzy. Nie dajmy się jednak zwieść czystej wodzie Świdra, którego nurt nieraz zaskoczy nas swym pędem na niezliczonych meandrach rzeki.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Świder


   Spływ Wilgą? Pierwsze spojrzenie na mapę może budzić wątpliwości. Mało tu lasów, a i nazwy miejscowości nie mówią zbyt wiele. A jednak warto się na nią wybrać. Bogactwo przyrody zaskakuje, rzeka pięknie meandruje wśród pól, a za Trzcianką przecina zwarty las. Okaże się też, że na szlaku nie brak zabytków, być może mniej znanych, ale przecież interesujących i wspaniale wkomponowanych w mazowiecki krajobraz.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Wilga


 Królowa Polskich Rzek w odróżnieniu od innych wielkich europejskich rzek uniknęła regulacji i poza krótkim odcinkiem od Płocka do Włocławka jej przebieg jest naturalny. Nad Wisłę jednak przyciągają nie tylko porośnięte łęgami brzegi i słynne piaszczyste łachy, na których odpoczywają zmęczone lotem ptaki i zasłuchani w jej łagodny szmer kajakarze. Podróż Wisłą to przecież także wyprawa przez historię Polski i wspaniała okazja by poznać jej zróżnicowane współczesne oblicze. Żaden inny szlak nie oferuje nam wizyty w tylu wspaniałych miastach: Krakowie, Sandomierzu, Warszawie, Płocku, Włocławku, Toruniu, Chełmnie, Grudziądzu czy Gdańsku by wspomnieć tylko niektóre z nich. Jednocześnie jednak dla mieszkających nad rzeką ludzi potrafi ona być szlakiem niemalże lokalnym, świetnym rozwiązaniem na jednodniową aktywność. Czy na wiele dni, czy na kilka godzin – oddajmy cześć Królowej i wybierzmy się na nią. kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy:


  Wkra to nadal nieodkryty skarb Mazowsza. Ponad 200-kilometrowy szlak rzadko biegnie lasem częściej natomiast prowadzi nas przez pola i łąki poprzecinane rzędami śródpolnych wierzb i topoli pozwalając w pełni rozkoszować się tym wyjątkowym tak swojskim krajobrazem. Szlak bardzo łatwy i godny polecenia wszystkim, nawet rodzinom z dziećmi szczególnie jako wspaniała alternatywa dla weekendowych wypadów za miasto.

 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Wkra A, Wkra B


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy: Orz


findcanoe
 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy:


 kajaki mazury, kajaki brda

Dostępne mapy:

kajaki drawa, kajaki pilica


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies