Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajŁeba
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków
szlak kajakowy, kajaki 
kajaki, wypożyczalnia kajakówDostępne mapy: Łeba,

 Źródło: Borzestowo 166 m n. p. m.
 Recypient:
 Morze Bałtyckie, Łeba
 Długość: 135 km
 Długość szlaku:
 110 km
 Powierzchnia zlewni:
 1800 km²
 Trudność: Trudna (ZWC - WW I)
 Uciążliwość: Duża (U5)
 Malowniczość:
 ****
 Dopływy: Białogardzka Struga, Charbrowska Struga,
 ChełstDębnica, Jezierna Struga, Jeżowska Struga, Kisewska  Struga,
 Kanał Łebski, Kanał Mielnicki, Okalica, Kanał Pobłocko-Łebski,
 Pogorzelica, Sitnica, Stara Łeba, Stara Łeba (stare koryto), Węgorza
 Średni czas spływu:
 5-7 dni.

  Łeba wypływa z Pojezierza Kaszubskiego - obszaru będącego matecznikiem wielu rzek i krainie o najbardziej urozmaiconej rzeźbie wśród pojezierzy polskich. Region ten zbudowany jest z glin lodowcowych ostatniego zlodowacenia, uformowanych w malownicze ciągi wzgórz i poprzedzielanych rynnami jezior i jarami rwących kaszubskich rzek. Miejscami różnice w wysokości wynoszą około 80 metrów, a krajobraz do złudzenia przypomina górski. Nawet klimat jest tu inny, bardziej surowy, o większej liczbie opadów, a woda tutejszych jezior w związku z tym bardziej przejrzysta i rzadziej niż na innych pojezierzach, zakwitająca (są tu nawet rzadkie jeziora lobeliowe o niezwykle czystej wodzie). Następnie dopływa Łeba do Pradoliny Łeby i Redy – obniżenia powstałego w wyniku erozyjnego działania wód wytapiających się z topniejącego lądolodu, a dziś wykorzystywanego przez wspomniane rzeki. Ostatnią krainą przez którą przepływa Łeba jest Wybrzeże Słowińskie, w którego stosunkowo równinnym krajobrazie dominują wydmy, bagna i jeziora przybrzeżne. Tutaj Łeba dopływa do Jeziora Łebsko i wypływa z niego uchodząc do Bałtyku.

  Szlak Łeby bierze swój początek na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego gdzie ochronie podlega niezwykły krajobraz tego zakątka Polski, a także występujące tu rośliny i zwierzęta. Towarzyszące szlakowi lasy to głównie bory sosnowe i buczyny. Na początku kajakarze płyną przez cztery jeziora: Długie, Wielkie, Reskowo i Sianowskie (stąd rozpoczyna się większość spływów). Około 2 kilometrów za Jeziora Sianowskim na lewym brzegu rzeki (naprzeciwko Staniszewa) znajduje się rezerwat „Staniszewskie Zdroje” chroniący występujące tu źródła, a także stanowiska skrzypu olbrzymiego i przetacznika górskiego. Warto też wysiąść z kajaka i przespacerować się ok. 1700 m na zachód od rzeki w okolicach Starej Huty, żeby zobaczyć rezerwat „Żurawie Błota”, który stanowi Jezioro Kamienne z siedliskami żurawi i wielkim głazem narzutowym o wysokości 3 i obwodzie 17 m. W Bożympolu Wielkim na lewym brzegu rzeki, w parku podworskim podziwiać można pomnikowy okaz dębu bezszypułkowego o obwodzie pnia wynoszącym 7 m. W Cecenowie na prawym brzegu rzeki, już na obszarze Pradoliny Łeby znajduje się rezerwat „Las Górkowski” chroniący bór bagienny i torfowiska z rzadkimi gatunkami roślin. Największą jednak atrakcją przyrodniczą szlaku jest naturalnie Słowiński Park Narodowy. Ochronie podlegają tu nie tylko określone gatunki zwierząt i roślin (np. specyficzne rośliny słonolubne) ale przede wszystkim będące jeziorem przybrzeżnym (dawną zatoką morską) Jezioro Łebsko oraz ruchome wydmy z najwyższą Górą Łącką (42 m n.p.m.) przemieszczającą się w tempie nawet do 10 m rocznie.

  Na szlaku Łeby znajdują się dwa miasta: Lębork i Łeba. Kajakarze koniecznie powinni zrobić sobie przerwę w Lęborku i pozwiedzać miasto. Są tu bowiem do zobaczenia zabytki z wielu epok historycznych, a do najcenniejszych należą średniowieczne: mury miejskie, baszta, krzyżacki zamek, gotycki kościół, młyn z domem młynarza i spichlerz. Piękny jest też neogotycki ratusz z 1900 roku oraz liczne XIX- i XX-wieczne kamienice. Przechadzki warta jest także znajdująca się na końcu szlaku Łeba. To rybackie miasteczko o niepowtarzalnej atmosferze na pewno skusi kajakarzy do pozostania w nim na kilka dni. Turystów zainteresuje też Skansen – Muzeum Wsi Słowińskiej znajdujący się we wsi Kluki nad Jeziorem Łebsko i pozwalający poznać budownictwo Słowińców – słowiańskiego ludu, który przeszedł już do historii (całkiem niedawno, bo w latach 70-tych ostatni Słowińcy wyemigrowali ze swojej ojczyzny). Godnym odwiedzin jest też pałac w Godętowie troskliwie odrestaurowany przez obecnych właścicieli, ale także pałac wraz z zabudowaniami w Cecenowie, który choć zaniedbany robi wrażenie swą wielkością i pięknem architektury.

  Łeba spławna jest w zasadzie już od Jeziora Długiego ale tylko przy wyższym stanie wód, w innym wypadku czeka kajakarzy ciągnięcie kajaka przez kamienne bystrze na odcinku ponad 2 km. Większość spływów rozpoczyna się zatem od Jeziora Sianowskiego, z którego trudno czasem wypłynąć w okresie bujnej wegetacji, czego doświadczyła ekipa wyprawsie.pl w lipcu 2012, próbując przebić się przez gęste trzcinowisko zupełnie zarastające wypływ Łeby z jeziora. W skrajnym przypadku trzeba kajak wyciągnąć na brzeg i przenieść około 200 metrów na rzekę której szerokość nie przekracza tu 1,5 metra. Początkowy odcinek przeznaczony jest dla osób wprawnych. Mnóstwo tu bowiem drzew zarastających nurt, tak iż do Miłoszewa, rzeka osiąga uciążliwość U5, a kajakarze walczą z niekończącą, wydawałoby się, ilością wierzbowych i olchowych pni i gałęzi. Wbrew temu co piszą niektóre przewodniki woda jest tu mętna, choć chemicznie i biologicznie czysta. Od Miłoszewa rozpoczyna się najtrudniejszy sklasyfikowany jako górski odcinek rzeki. Najeżone głazami bystrza szumią i huczą wprawiając w trwogę niedoświadczonych kajakarzy, którzy nie powinni się tu znaleźć, zanim nie poznają innych pomorskich rzek. Spieniony nurt porywa kajak pozostawiając mało czasu na reakcję i mimo niedużej głębokości, wywrotka może okazać się niebezpieczna gdy napierająca woda wyrzuci kajakarza na podwodne głazy. Rzeka zwalnia od Bożegopola Wielkiego, a na dobre uspokaja się od Lęborka i spływ może niektórym, zwłaszcza doświadczonym kajakarzom wydać się nieco nudny. Ową monotonię wynagrodzą jednak nadmorskie krajobrazy Słowińskiego Parku Narodowego, choć i tu czeka na kajakarzy pewna trudność. Wpłynięcie na Jezioro Łebsko będące już na terenie parku wymaga bowiem zezwolenia, o które wcale nie jest łatwo. Aby je uzyskać należy zwrócić się do dyrekcji parku, w przeciwnym razie czeka nas mandat za samowolne wtargnięcie na jego teren.

Kontakt do parku:

SPN, Smołdzino

ul. Bohaterów Warszawy 1a,

598117204, sekretariat@slowinskipn.pl.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
szlak kajakowy, kajaki


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
szlak kajakowy, spływy kajakowe
szlak kajakowy, kajaki