Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajNarew
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków 
szlak kajakowy, spływy kajakoweDostępne mapy: Narew A, Narew E, Narew C, Narew B, Narew D,

 Źródło:

 Puszcza Białowieska, Dzikie Bagno (Białoruś) 159 m n.p.m.

 Recypient:

 Wisła, Nowy Dwór Mazowiecki 67 m n.p.m.

 Długość:

 484 km

 Długość szlaku:

 75 200 km²


 Narew na prawie całej długości płynie dolinami swojego imienia lub przemierza dna kotlin. Są to po kolei: Dolina Górnej Narwi, Kotlina Biebrzańska, Dolina Dolnej Narwi i Kotlina Warszawska. Kotlina Biebrzańska i Dolina Górnej Narwi stanowią część Pradoliny Narwi i Biebrzy, natomiast Kotlina Warszawska jest fragmentem Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. Pradoliny będące formami powstałymi w wyniku erozji ogromnych rzek odprowadzających wody z topniejącego lądolodu są obecnie wykorzystywane przez m. in. Narew i wypełniane niesionymi przez nią osadami. Rzeka rozpoczyna swój bieg na Białorusi, a kończy w Wiśle łącząc się uprzednio z Bugiem w Zalewie Zegrzyńskim.

 Bogactwo przyrodnicze obszarów nad Narwią chronione jest przez Narwiański Park Narodowy i Łomżyński Park Krajobrazowy Dolnej Narwi. Pierwszy z nich utworzono dla zachowania niezwykłego krajobrazu wielokrotnie rozwidlającej się i łączącej się Narwi, tworzącej tu rozlewiska podobne do biebrzańskich. Taki ekosysytem to oczywiście raj dla ptaków wodno-błotnych, ale też dla płazów i ryb, których zróżnicowanie gatunkowe jest tu, jak na nizinną Polskę, ogromne. W parku, po Narwi poruszać się wolno jedynie łodziami bez napędu spalinowego – kajaki będą tu zatem idealnym środkiem lokomocji. Drugi z parków za główny cel ochrony obrał wyjątkowy krajobraz powstały przy udziale Narwi. Rzeka przełamuje się tu przez dwie stare wysoczyzny morenowe: Kolneńską i Wysokomazowiecką tworząc wysokie na 40-50 m zbocza będące doskonałymi punktami widokowymi, umożliwiającymi podziwianie z góry silnie meandrującej Narwi. Ale także poza obszarami parków rzeka przemierza tereny interesujące przyrodniczo, a to płynąc skrajem Puszczy Kurpiowskiej, a to przybliżając się do Puszczy Białej. Drzewostan obu kompleksów leśnych, w ponad 90 procentach stanowią sosny. Odrębnym fenomenem natury jest granitowy głaz narzutowy o 12-metrowym obwodzie leżący w wodzie w Dzbeninie za Ostrołęką.

Dna dolin są podmokłe, a rzeka silnie meandruje, przez co miasta lokowane były na wzgórzach. Miejsc do odwiedzenia podczas spływu jest tu całe mnóstwo. Oto niektóre z nich:

1. Drewnine chałupy i światynie (prawosławne i katolickie) w Bondarach, Narwii, Kaniukach, Czerewkach

2. Dwór i kościół w Strabli.

3. Małe miasto Suraż o aż trzech muzeach (sic!)

4. Dwie cerkwie w Topilcu

5. XIX-wieczny dwór z parkiem w Kurowie i odbywającą się tu w ostatnich dniach sierpnia Biesiadą Miodową

6. Choroszcz, w którym zobaczyć można barokowy pałac Branickich z parkiem, zespół klasztorny dominikanów i XIX-wieczną cerkiew.

7. Bajeczny Tykocin, o nieprawdopodobnej, jak na tę doświadczoną historycznie okolicę, ilości zabytków. Z oryginalną synagogą, brukowanym rynkiem i niepowtarzalną atmosferą

8. Wizna z późnogotyckim, XVI-wiecznym kościołem oraz miejscem pamięci po bitwie w wojnie obronnej ‘39

9. Drozdowo z dawnym dworem Lutosławskich, obecnie - Muzeum Przyrody

10. Łomża – największe miasto na szlaku Narwi z sympatyczną starówką, wieloma ciekawymi zakątkami i dobrym piwem

11. Nowogród, gdzie poza nielicznymi zabytkami, zdecydowanie należy polecić Skansen Kurpiowski, w którym zgromadzono już kilkadziesiąt obiektów ludowego budownictwa tych ziem

12. Ostrołęka – drugie co do wielkości miasto na szlaku, gdzie warto zobaczyć kilka zabytkowych kościołów i pospacerować starym miastem

13. Różan z kościołem o średniowiecznym rodowodzie i pozostałościami rosyjskich fortów

14. Drewniany kościół w Nowym Lubielu

15. Niezwykle piękny i bogaty w zabytki (choć doświadczony przez historię) Pułtusk, do tego miasto, które dzięki systemowi kanałów, można zwiedzić kajakiem (sic!). Punkt obowiązkowy !

16. Serock – przytulne miasteczko z ładnym rynkiem i ciekawym późnogotyckim kościołem. Obecnie pełni funkcję turystyczno-rekreacyjną dla gości odpoczywających nad Jeziorem Zegrzyńskim. Czasem wydaje się, że jest tu ich za dużo.

17. Letniskowy Jadwisin z neoklasycystycznym pałacem Radziwiłłów

18. Nieporęt gdzie zlokalizowany był dwór myśliwski Wazów (dzis nieistniejący), ale zachował się barokowy kościół ufundowany przez Jana Kazimierza i w którym podziwiać można herb Wazów

19. Carski fort w Dębem.

 Spływ Narwią jest łatwy i nieuciążliwy na całej długości. Stałych przenosek jest w stosunku do długości rzeki mało, a nurt poza obszarami rozlewiskowymi – wyraźny. Szlak można przedużyć rozpoczynając spływ Narewką i dopływając do Narwi.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
kajaki, spływ kajakowy


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków
wypożyczalnia kajaków, kajaki