Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajPiława
spływ kajakowy, kajaki 
spływy kajakowe, kajaki
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków 
kajaki, spływ kajakowyDostępne mapy: Piława,

 Źródło:
 Jezioro Komorze, Pojezierze Drawskie
 Recypient: Gwda, wieś Dobrzyca 65 m n.p.m.
 Długość: 82 km
 Długość szlaku:
 82 km
 Powierzchnia zlewni:
 1381 km²
 Trudność: Łatwa (ZWB)
 Uciążliwość: Małą (U2)
 Dopływy: Dobrzyca
 Czas spływu:
 5-6 dni

 Piława rozpoczyna swój bieg na Pojezierzu Drawskim przepływając tu jeziora Komorze i Rakowo. Jeziora: Lubicko Małe i Wielkie, Brody, Strzeszyn, Kocie i Pile, przez które rzeka płynie w swej dalszej wędrówce, położone są już na Pojezierzu Szczecineckim. Oba pojezierza zbudowane są z morenowym glin lodowcowych, a ich krajobraz urozmaicają liczne wzgórza, których wysokość nierzadko przekracza 200 m n.p.m. Następna kraina – Równina Wałecka to sandr zbudowany z piasków wypłukanych z osadów lodowcowych przez wody lodowcowe. Z równiny Piława spływa do Doliny Gwdy gdzie łączy się ze swoim recypienetem.

 Mimo iż tylko położone na początku szlaku Jezioro Komorze podlega szczególnej ochronie w ramach Drawskiego Parku Krajobrazowego, to jednak cała Piława przebiega przez obszary cenne przyrodniczo. Kajakarze przez cały czas płyną lasem – Borami Krajeńskimi, których głównym składnikiem są sosny, a także buki, dęby i rzadziej graby. Wymienione już jeziora dają możliwość kąpieli i biwaków, a w środkowej części szlaku Piława przepływa przez Zalewy Nadrzyckie. Te stworzone przez człowieka (lata 30-te XX w.) rozlewiska dzis już częściowo renaturalizowane są rajem dla wielu wodnych i ziemnowodnych gatunków roślin i zwierząt, a dla kajakarzy ponowną okazją do kąpieli i biwaku.

 Na szlaku Piławy brak historycznych miast, a zabytki jakie znajdą kajakarze są specyficzne, bo związane z militarną przeszłością tych okolic. Zobaczyć tu zatem można bunkry Wału Pomorskiego (nad samą Piławą), tamy w systemie Zalewów Nadarzyckich, a także opuszczone i na nowo częściowo zasiedlone poradzieckie Borne Sulinowo.

 Piławę można przepłynąć całą tj. od Jeziora Komorze, nie brakuje tu bowiem wody, nawet na odcinkach pomiędzy jeziorami. Szlak jest łatwy, nieuciążliwy i bardzo malowniczy. Piękno rzeki jest jednocześnie jej przekleństwem. Jedyną uciążliwością na jaką natkną się kajakarze, to inni turyści, których w środku sezonu, w weekendy jest tak wielu, że na rzece tworza się korki (sic!). Unikniemy tłoku wybierając się od poniedziałku do piątku, lub poza głównym sezonem.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
spływy kajakowe, wypożyczalnia kajaków


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
szlak kajakowy, kajaki
szlak kajakowy, spływy kajakowe