Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajPłytnica
wypożyczalnia kajaków, kajaki
szlak kajakowy, kajaki 
spływy kajakowe, kajakiDostępne mapy: Płytnica,

 Źródło:
 Okolice Sitna
 Recypient:
 Gwda, wieś Płytnica
 Długość: 60 km
 Długość szlaku:
 60 km
 Powierzchnia zlewni:
 
 Trudność: Średnia (ZWC)
 Uciążliwość: Średnia (U4)
 Dopływy: 
 Czas spływu:


 Płytnica rodzi się na Pojezierzu Szczecineckim – krainie o niewielkim obszarze i licznych małych jeziorach. Podobnie jak w przypadku innych pojezierzy powstałych podczas ostatniego zlodowacenia, także tu w podłożu zalegają gliny lodowcowe formujące rozległą morenę denną, w obrębie której występują jeziora i stosunkowo nieliczne wzgórza moren czołowych. Początkowo rzeka przepływa przez ułożone wzdłuż jednej rynny jeziora: Kopiel, Dzicze, Remierzewo, Przełęg i Kniewo i jest tu jeszcze niepozornym, okresowo zanikającym ciekiem. Około 1,5 km po wypłynięciu z Jeziora Kniewo rzeka mija położoną na wschód od niej Skotną Górę, będącą najwyższym wzniesieniem Pojezierza Szczecineckiego, po czym po następnych kilkunastu kilometrach Płytnica osiąga Równinę Wałecką. Jako że równina jest sandrem, w podłożu przeważają tu piaski, a liczne jeziora mają pochodzenie rynnowe lub wytopiskowe. Płytnica nie przepływa przez żadne z nich. Jeszcze dalej, płaski krajobraz obniża się nieco, a rzeka dopływa do wypełnionej osadami rzecznymi Doliny Gwdy, by połączyć się ze swoim recypientem.


 Prawie na całej długości Płytnica płynie przez rozległe kompleksy leśne. Na terenie Pojezierza Szczecineckiego, na żyznym podłożu z gliny lodowcowej zbiorowiska roślin wykazują większą różnorodność niż na piaskach sandrowych Równiny Wałeckiej. Spotkać tu można liściaste lasy grabowo-lipowe ale także pomorskie buczyny, podczas gdy na równinie przeważają sosnowe bory będące częścią rozległych Borów Krajeńskich.


 Płynąca głównie przez las rzeka, nie mija na swej drodze żadnego miasta, a miłośnicy zabytków nie znajdą tu nic ciekawego poza małym neogotyckim kościółkiem z 1852 r. znajdującym się w Płytnicy na końcu szlaku.


 Płytnica jest szlakiem uciążliwym. Górny odcinek pomiędzy jeziorami i dalej do Sypniewa, to wąski biegnący lasem, a częściowo bagnami i rozlewiskami zanikający okresowo ciek, nadający się do spływu dla eksploratorów w jedynkach. Od Sypniewa zaczyna się najnudniejszy uregulowany odcinek, często obwałowany i w związku z tym mniej ciekawy krajobrazowo. Dopiero od Bud wody w rzece jest więcej, a piękne widoki czynią z Płytnicy niekwestionowaną miss malowniczości wśród dopływów Gwdy. Jednocześnie uciążliwość osiąga tu miejscami stopień U5 co chroni rzekę przed masową turystyką i jest powodem radości amatorów zwałek. Po dopłynięciu do Gwdy można kontynuować spływ do Noteci, albo dalej do Warty i Odry.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
kajaki, wypożyczalnia kajaków


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
spływy kajakowe, kajaki
spływy kajakowe, kajaki