Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajRadunia
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków
wypożyczalnia kajaków, kajaki 
spływy kajakowe, kajakiDostępne mapy: Radunia A, Radunia B Reknica,


 Źródło: Jezioro Stężyckie 162 m n.p.m.
 Recypient:
 Motława, Krępiec
 Długość:
 105 km
 Długość szlaku:
 100 km
 Powierzchnia zlewni:
 837 km²
 Trudność: Łatwa (ZWB)
 ! Trudna ZWC - WW I (Jar Raduni) !
 Uciążliwość: Mała (U2)
 ! Bardzo duża U5 (Jar Raduni) !
 Dopływy:
 Reknica
 Czas spływu:
 4-5 dni.

   Radunia bierze swój początek na Pojezierzu Kaszubskim, gdzie przebiega również jej środkowy odcinek, wpływając na odcinku dolnym na Żuławy Wiślane i wpadając do Motławy na przedmieściach Gdańska. To rzeka o trzech różnych obliczach; w górnym odcinku przepływa ona przez 8 jezior (przy czym szlak można przedłużyć o następne trzy i wrócić ku głównemu nurtowi) dając możliwość wyciszenia i kontemplacji kaszubskiej przyrody.Wysepka na Raduni Na tym odcinku zażyć możemy kąpieli na piaszczystych i żwirowych plażach wspomnianych jezior; nie będziemy też mieć problemu ze znalezieniem pięknych miejsc na biwak, jeziornych wysp nie wyłączając. Po opuszczeniu tej sielskiej krainy, na odcinku środkowym, przyjdzie nam zmierzyć się z wyzwaniem jakich na rzekach nizinnej Polski niewiele. To podróż przez osławiony „Jar Raduni” gdzie rzeka z impetem przełamuje wzgórza moren czołowych osiągające wysokość bezwzględną nawet ponad 200 m n.p.m. Radunia ma tu spadek 5-6‰, a przygoda odbywa się w scenerii gęstego grabowo – olchowego lasu. Dobrze zaplanujmy spotkanie z tym odcinkiem, bowiem przeprawa odbywać się może w tempie zaledwie 1 km/h,Zatopiony kajak a strome zbocza doliny uniemożliwiają biwakowanie wewnątrz jaru, gdzie i tak nie wolno nam byłoby tego zrobić z uwagi na ochronę przyrody, jest on bowiem rezerwatem. Odcinek dolny to zdecydowanie najmniej atrakcyjna część szlaku. Wiele tu przenosek na różnych obiektach hydrotechnicznych, krajobraz staje się coraz bardziej płaski i nierzadko otaczają nas tereny przemysłowe. Wytrawny kajakarz nie będzie miał jednak wątpliwości, że należy poznać całą rzekę, tym bardziej, że dopłynięcie do Motławy daje niezwykłą możliwość dostania się wraz z jej wodami do centrum Gdańska i lądowania naprzeciw gdańskiego Żurawia.

  Radunia daje możliwość obcowania z wyjątkową przyrodą, ale turyści nastawieni na aspekt kulturowy swojej podróży też będą zadowoleni. Wśród kaszubskich jezior znajdziemy wsie takie jak Stężyca czy Chmielno gdzie żywy jest folklor, a mieszkańcy naprawdę mówią po kaszubsku. Wyruszając z Ostrzyc natomiast będziemy mieli możliwość zdobycia najwyższego wzniesienia na Niżu Polskim – Wieżycy (329 m n.p.m.). W Gołubiu zaś zwiedzimy prywatny ogród botaniczny z interesującym arboretum. Dla wielu turystów interesujące okażą się też liczne, zwłaszcza na dolnym odcinku, obiekty hydrotechniczne, głównie elektrownie wodne o przedwojennym rodowodzie. Wyjątkowy jest też Kanał Raduni, zbudowany jeszcze przez Krzyżaków i doprowadzający wody Raduni do Gdańska, będący na pewnym odcinku alternatywą dla spływu starym korytem. Turyści, którzy wybiorą spływ Radunią do Motławy nie zawiodą się lądując w sercu Gdańska i mogąc zanurzyć się w jego pięknie.

   Dla tych, którzy już spłynęli Radunią, ciekawą alternatywą może być przepłynięcie jej prawego dopływu – Reknicy, choć przy niskim stanie wody może to okazać się niemożliwe. Przy wysokim jednak będzie prawdziwą zwałkową kajakarską przygodą.
                                                  Przeszkody na Jarze 

  Dla kogo zatem szlak Raduni będzie najlepszy? Dla każdego. Z uwagi na opisaną wyżej różnorodność każdy kajakarz znajdzie tu coś dla siebie. Odcinek górny biegnący jeziorami jest łatwy i nieuciążliwy, śmiało można go polecić początkującym kajakarzom.Przeszkody Środkowy, wymagający doświadczenia i umiejętności manewrowania kajakiem i wiosłem w sytuacjach nie pozostawiających zbyt wiele czasu na decyzję. Początkujący nie powinni wyprawiać się nań bez wsparcia doświadczonych kolegów. Odcinek dolny natomiast jest łatwy, ale uciążliwy z uwagi na liczne przenoski, uczy cierpliwości, co jednak nie powinno zniechęcić tych którzy zechcą dopłynąć do Gdańska.

Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
wypożyczalnia kajaków, kajaki


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe
szlak kajakowy, kajaki