Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajReda
spływ kajakowy, kajaki
wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe 
szlak kajakowy, kajakiDostępne mapy: Reda,

 Źródło: Puszcza Wierzchucińska, okolice Strzebielina 49 m n.p.m.
 Recypient:
 Zatoka Pucka
 Powierzchnia zlewni:
 485 km²
 Długość: 51 km
 Długość szlaku:
 41 km
 Trudność: Łatwy (ZWA)
 Uciążliwość:
 Mała (U2)
 Dopływy:
 P - Bolszewka, Cedron
 L - Kanał Mrzezino
 Czas spływu:
 2-3 dni.

    W swym górnym odcinku płynie Reda dnem Pradoliny Łeby i Redy i jest nieuregulowana. Jezioro Orle opuszcza już Kanał Redy, który przed Wejherowem znów staje się Redą i znów nabiera dzikich cech silnie meandrując. Rzeka przepływa następnie przez przepiękny odcinek biegnący w Puszczy Darżlubskiej na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Minąwszy Redę (miasto) osiąga Reda (rzeka) porośnięte łąkami i wykorzystywane rolniczo Pobrzeże Kaszubskie, a następnie, już w obrębie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, uchodzi do Zatoki Puckiej dając kajakarzom możliwość wypłynięcia na wody Morza Bałtyckiego.

    Niewątpliwie najciekawszym pod względem przyrodniczym obszarem przez który przepływa Reda jest Puszcza Darżlubska. Ten doskonale znany mieszkańcom Trójmiasta kompleks leśny tworzą przede wszystkim rosnąca na występujących tu piaskach sosna i porastający stoki morenowych wzniesień buk. Spływ Redą to także szansa na poznanie ekosystemów związanych ze strefą przejściową pomiędzy lądem i morzem. Na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego kajakarze płyną pomiędzy kępami coraz częściej porastanymi przez wyjątkowe i spotykane tylko na wybrzeżu słonorośla, aż po słone łąki, będące siedliskiem storczyków młaki i wydmy Rezerwatu „Beka”. Wyjątkową atrakcją szlaku Redy jest też możliwość wpłynięcia do Bałtyku naturalnym ujściem rzeki, co nie jest częstym przypadkiem wśród rzek polskiego przymorza.

    Miłośnicy historii powinni zatrzymać się w swej podróży kajakiem w Wejherowie i Redzie, gdzie będą mogli podziwiać zabytkowe zespoły miejskie tych dwóch pomorskich miejscowości. Szczególnym miejscem godnym zobaczenia są pozostałości pochłoniętej przez morze wsi Beka położone w rezerwacie Beka w okolicach ujścia Redy do Bałtyku. Wytropić tu można ślady przeszłości w postaci kamiennych fundamentów części budynków i drewnianego krzyża na brzegu Zatoki Puckiej.

    Spływ Redą idealnie nadaje się na weekendowy wypad za miasto zwłaszcza dla osób mało doświadczonych w kajakarstwie, a lubiących aktywnie spędzać czas. Rzekę można polecić wszystkim. Cały szlak jest łatwy, choć bywa uciążliwy ze względu na liczne drzewa i gałęzie powalone w nurcie rzeki, także przenoski na betonowych progach i innych przeszkodach ustawionych na rzece. Przygoda na Redzie pozwoli zatem zmierzyć swoją wytrwałość i jednocześnie odpocząć wśród nadmorskich krajobrazów, by ostatecznie wylądować na bałtyckiej plaży.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
kajaki, wypożyczalnia kajaków


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków
szlak kajakowy, spływy kajakowe