Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajSzkwa
szlak kajakowy, spływy kajakowe
spływy kajakowe, kajaki 
szlak kajakowy, spływy kajakoweDostępne mapy: Szkwa A, Szkwa B,

 Źródło:
 Okolice jeziora Świętajno 138 m n.p.m.
 Recypient:
 Narew, Nowosiedliny 90 m n.p.m.
 Długość:
 103 km
 Długość szlaku:
 
 Powierzchnia zlewni:
 482 km²
 Trudność: 
 Uciążliwość: 
 Dopływy: 
 Czas spływu:


 Szkwa zwana na swym górnym odcinku Rozogą, tak jak położony po sąsiedzku inny dopływ Narwi, rozpoczyna swój bieg na obszarze Pojezierza Mrągowskiego, gdzie położone jest też Jezioro Świętajno, przez które w swym początkowym biegu przepływa. Zaraz za jeziorem wpływa na Równinę Mazurską, krainę zbudowaną z piasków sandrowych i porośniętą sosnowym borem. Za Rozogami rzeka przyjmuje ostatecznie miano Szkwy, w krajobrazie zaczynają przeważać pola i podmokłe łąki, a rzeka przekracza południową granicą ostatniego zlodowacenia i wpływa na obszar Równiny Kurpiowskiej. Tu nie ma jezior tak charakterystycznych dla polodowcowego krajobrazu, choć w podłożu wciąż dominują sandrowe piaski wypłukane z osadów lodowcowych przez rzeki odprowadzające wody z topniejącego lodowca. Płaski krajobraz urozmaicają wydmowe wzgórza. Dające się zauważyć na dolnym odcinku Szkwy obniżenie terenu to znak, że rzeka dotarła do wypełnionej osadami rzecznymi Doliny Dolnej Narwi, gdzie łączy się ze swoim recypientem.

 Szkwa w swym górnym biegu płynie przez sosnowe bory Puszczy Kurpiowskiej. Lasami tymi otoczone jest też położone na początku szlaku rynnowe Jezioro Świętajno.

 Nad Szkwą nie ma miast, ale w niektórych wsiach zachowało się trochę pamiątek przeszłości. W dużej wsi o bogatej historii - Rozogach zachował się neogotycki kościół i szkoła również pochodząca z XIX w, w Dąbrówce natomiast przeniesiony z Kadzidła drewniany kościół z XIX w. o niezwykłej urodzie.

 Szkwa jest uregulowana i jej nurt biegnie prostymi odcinkami, często obwałowanymi. Na nieco więcej fantazji rzeka pozwala sobie dopiero poniżej Dąbrówki, gdzie nietknięta ludzką ingerencją, leniwie meandruje w kierunku Narwi. Szkwa jest wąska i spławna wydaje się być dopiero od Rozóg nie jest to jednak szlak trudny i bardzo uciążliwy, choć pewną uciążliwością mogą być występujące na rzece i wymagające przenosek jazy.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
kajaki, spływ kajakowy
wypożyczalnia kajaków, kajaki