Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajWda
spływy kajakowe, wypożyczalnia kajaków
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków 
spływy kajakowe, wypożyczalnia kajakówDostępne mapy: Wda A, Wda B,

 Źródło: Krążno 146 m n.p.m.
 Recypient: Wisła, Świecie 23 m n.p.m.
 Długość: 2344 km²
 Długość szlaku:
 210 km
 Powierzchnia zlewni:
 195 km
 Trudność: Łatwa (ZWA)
 Uciążliwość: Mała (U1)
 Dopływy: P- Niechwaszcz, Święta Struga, Prusina, Ryszka
 L- Trzebiocha, Graniczna (dopływ Trzebiochy), Rakownica
 (dopływ Granicznej),
Kałębnica, Sobińska Struga
 Czas spływu:
 7 - 9 dni

  Wda rozpoczyna swój bieg na Pojezierzu Kaszubskim. Kraina ta ukształtowana podczas ostatniego zlodowacenia kusi kajakarzy swym niezwykle urozmaiconym krajobrazem. Mnóstwo tu pagórków, a nawet większych wzgórz wraz z najwyższą kulminacją północnej Polski – Wieżycą (329 m n.p.m.). Płynie też Wda przez jedno z największych i najgłębszych jezior Polski (6. Miejsce – gł. 69,5m), zwane „Kaszubskim Morzem”, Jezioro Wdzydze. Następnie rzeka zagłębia się w Bory Tucholskie porastające zbudowaną z piasków Równinę Tucholską. Na przeważającym obszarze różnice wysokości względnych nie przekraczają tu 30 m, a kajakarze płyną w leśnych tunelach, choć od czasu do czasu brzegi stają się wyższe i wtedy podziwiać mogą ich strome, piaszczyste ściany. Dobijając do Świecia rzeka wpływa na Wysoczyzną Świecką, a skład gatunkowy lasu zmienia się i pojawia się coraz więcej drzew liściastych. W Świeciu Wda oddaje swe wody matce polskich rzek – Wiśle.

  Niezwykłe bogactwo przyrodnicze Wdy stało się powodem utworzenia na jej szlaku aż dwóch Parków Krajobrazowych : Wdzydzkiego i Wdeckiego. Chronią one przede wszystkim zbiorowiska roślinne, głównie bory z dominującą sosną, dębem szypułkowym i klonem, choć nie brak tu rzadszych gatunków drzew jak np. cisów; tu też znajduje się największe w Europie Środkowej skupisko jarzębu brekinii. Innymi zbiorowiskami roślinnymi są torfowiska z wieloma ciekawymi roślinami bagiennymi. Ich występowanie związane jest z procesem zarastania śródleśnych jeziorek, do których dostęp umożliwia często jedynie kajakarska ekspedycja. Na terenie parków odkryjemy też rośliny będące reliktami epoki lodowcowej, a tym samym coraz rzadziej spotykane we florze Polski; są to: borówka bagienna, bagno zwyczajne i mącznica lekarska. Spotkamy tu też granicznika płucnika – porost będący wskaźnikiem czystego powietrza, co powinno przekonać zmęczonych życiem w mieście, ale niezdecydowanych mieszczuchów do kajakarskiej wyprawy nad Wdę. Ogółem spotkamy w parkach ponad ¼ wszystkich gatunków roślin naczyniowych występujących na obszarze nizinnej Polski. Osobliwością Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego (a także rzadkością na skalę europejską) jest kompleks wysp na jeziorze Wdzydze. To żelazny punkt wyprawy Wdą. Nie wolno tu co prawda biwakować i rozpalać ognisk, ale ich eksploracja umożliwia niezwykle bliski kontakt z kaszubską przyrodą i przeżycie wspaniałej przygody. Miłośników przyrody nieożywionej zachwyci też największy na Pomorzu, położony we Wdeckim Parku Krajobrazowym Diabelski Kamień - głaz narzutowy wyrastający nagle swym skalnym cielskiem wśród sosnowego boru.

  Na Wdę powinni wybrać się też wszyscy zainteresowani kulturą ludową. We Wdzydzach Kiszewskich będą mieli okazję podziwiać najstarszy w Polsce skansen budownictwa ludowego – Kaszubski Park Etnograficzny. Na szlaku odnajdziemy też liczne pamiątki bogatej historii tych ziem i to poczynając od historii najdawniejszej. W Odrach odwiedzić bowiem można rezerwat archeologiczny z pochodzącymi z I i II w n.e. kamiennymi kręgami i kurhanami pozostawionymi przez Gotów. Miejsce położone jest prawie na samym brzegu Wdy, kajak łatwo tam zacumować przy wysokim brzegu rzeki. W stosunkowo nielicznych mijanych przez kajakarzy wsiach znajdziemy też zabytkowe kapliczki, kościoły oraz wiejskie chaty zbudowane w miejscowym stylu. Jedynym większym miastem na Wdzie jest Świecie. Jest to jedno z najstarszych polskich miast o bogatej historii i wielu zachowanych zabytkach. Zachowały się tu średniowieczne mury miejskie, zamek, liczne zabytkowe kościoły i kamienice. Miasto odwołuje się do swego dziedzictwa w organizowanych w połowie czerwca Dniach Kultury Średniowiecznej oraz turniejach rycerskich odbywających się w początkach września. To wspaniałe zakończenie spływu i oddech kultury dla kajakarzy, którzy już od ponad tygodnia przemierzali las.

  Wda jest zatem rzeką godną polecenia wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą. Szlak jest łatwy, by nie powiedzieć wygodny. Niewielka liczba przenosek, oznakowanie, niewielka uciążliwość w postaci raczej rzadko obecnych w nurcie przewalonych drzew to atuty czyniące z Wdy doskonały szlak dla początkujących kajakarzy, a także rodzin z dziećmi jako wspaniała alternatywa spędzenia weekendu czy leniwej niedzieli. Czas spływu podstawowego szlaku (Lipusz – Tleń) wynosi ok. 7 dni, dalszych dwóch potrzeba by dopłynąć do Świecia. Alternatywą dla tych, którzy płynęli już Wdą oraz dla wszystkich innych jest podejście do niej jednym z jej spławnych dopływów, a są to: Trzebiocha, Graniczna (dopływ Trzebiochy), Rakownica (dopływ Granicznej), Niechwaszcz, Kałębnica, Święta Struga, Prusina, Ryszka i Sobińska Struga.


Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
kajaki, spływ kajakowy


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
spływy kajakowe, kajaki
szlak kajakowy, kajaki