Przewodnik Kajakowy

englishdeutschcastellano
Znajdź rzekę
Wpisz nazwę
Województwa
Rzeki
SzukajWel
wypożyczalnia kajaków, kajaki
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków 
szlak kajakowy, kajakiDostępne mapy: Wel,

 Źródło:
 Wzgórza Dylewskie 210 m n.p.m.
 Recypient:
 Drwęca (140km), Bratian 83 m n.p.m.
 Długość:
 118 km
 Długość szlaku:
 102 km
 Powierzchnia zlewni:
 822 km²
 Trudność: Średnia (ZWB - ZWC)
 Uciążliwość: Średnia (U4)
 Dopływy: Struga Grzybińska, Struga Żabińska, Murawka, Płośniczanka, 
 Rynkówka, Katlewska, Wólka
 Czas spływu:
 3-5 dni

   Wel w całości płynie przez obszar o rzeźbie młodoglacjalnej, a zatem urozmaiconej i czytelnej, ukształtowanej bowiem w czasie ostatniego zlodowacenia. Rzeka bierze swój początek na obszarze będącego moreną czołową Garbu Lubawskiego, którego najwyższe wzniesienie – Dylewska Góra (312 m n.p.m) jest jednocześnie drugim najwyższym „szczytem” nizinnej części Polski. Następnie Wel przemierza Równinę Urszulewską, będącą sandrem zbudowanym z piasków naniesionych przez wypływające z lodowca wody. Rzeka przepływa kilka jezior, a w J. Lidzbarskim czeka na kajakarzy niespodzianka. Otóż wypływ Welu z jeziora znajduje się na tym samym brzegu co jego wcześniejsze ujście i to w odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów. Kajakarze nie powinni poprzestać jedynie na podziwianiu tego przyrodniczego fenomenu, ale zapuścić się dalej na wody jeziora gdzie czeka na nich wspaniale urządzone pole namiotowe. Tu mogą spędzić noc, a biwak potraktować jako doskonałą bazę do odwiedzenia jedynego miasta na szlaku – uroczego Lidzbarka. Za Lidzbarkiem rzeka płynie przez Pojezierze Dobrzyńskie, a za Chełstami Wel spróbuje pogłębić kontakt kajakarzy ze swoją tonią i dnem na odcinku tradycyjnie zwanym „Piekiełkiem”. Ten wymagający, bo wartki i najeżony głazami odcinek rzeki zaklasyfikowany został jako górski mimo swego nizinnego przecież przebiegu. Za Lorkami rzeka rozwidla się, a kajakarze powinni wybrać lewą odnogę – Bałwankę. Wiedzie ona przez niezwykłe J. Tylickie (Fabryczne). Ten zarastający zbiornik o powierzchni ponad 30 hektarów w najgłębszym miejscu ma zaledwie 80 cm głębokości! Z kajaka doskonale widać dno, co jednak nie powinno zwieść kajakarzy chcących się tu wykąpać, dno jest nieustabilizowane i bardziej przypomina ruchome piaski niż twardy grunt. Opuszczając Pojezierze Dobrzyńskie rzeka wpływa do Doliny Drwęcy gdzie łączy się ze swoim recypientem.


        WelWel 2

 Fot: H. Kamińska z Cibórz Agroturystyka
   Dla zachowania niezwykłego bogactwa przyrody na opisywanym obszarze, utworzono Welski Park Krajobrazowy, którego „osią” jest właśnie Wel. Jest tu kilka rezerwatów, z których jeden, a mianowicie „Piekiełko” chroniący przełomowy odcinek Welu jest dla kajakarzy osiągalny bezpośrednio stanowiąc część szlaku. Warte zobaczenia są też pomniki przyrody, a najłatwiej dotrą kajakarze do alei zabytkowych lip, prowadzącej z Lidzbarka do plaży nad J. Lidzbarskim. Można nią przejść do miasta organizując nocleg nad jeziorem. To co jednak uderzy kajakarzy w kontakcie z tutejszą przyrodą to lasy. Nawykli do sosnowych borów mieszkańcy różnych regionów Polski mogą być zaskoczeni podziwiając powszechne tu grądy – grabowo-lipowo-klonowe gęste i wilgotne lasy liściaste, szczególnie chętnie porastające wzgórza parku i zbocza doliny Welu. Podczas spływów organizowanych wiosną, w czasie gdy brak jeszcze w pełni rozwiniętych liści na drzewach, a promienie słońca bez przeszkód docierają na dno lasu, oczom kajakarzy ukażą się różnobarwne kobierce kwiatów, które wtedy właśnie mają szansę zakwitąć – żółtych zawilców i gajowców, białych gwiazdnic, fioletowych miodunek, przylaszczek i groszków.

  Wel 3 wyprawsie.pl
 Fot: H. Kamińska z Cibórz Agroturystyka
   Na szlaku odnaleźć można wiele pamiątek materialnego dziedzictwa tych ziem. Jedyne miasto na szlaku – Lidzbark Welski malowniczo położony na wzgórzach nad J. Lidzbarskim rodowód swój wywodzi ze średniowiecza, a lokowany był w 1301 roku przez Krzyżaków. Miasto mogące pochwalić się wieloma zabytkami (pozostałości średniowiecznego zamku, zabytkowe kościoły i kamienice) znane jest ze swojego niezwykłego układu urbanistycznego. Posiada ono bowiem aż trzy rynki i dziewięć mostów na Welu. Tak złożony układ przestrzenny miasta powoduje, iż mnóstwo tu malowniczych zakątków w sam raz dla szukających wytchnienia, zmęczonych wiosłowaniem kajakarzy. Płynąc Welem odwiedzimy też szereg malowniczych wsi zabudową często przypominających miasteczka np. Rybno i inne jak Rumian, Tarczyny, Koszelewki, Chełsty, Kurojady. Na szlaku zachowały się też zabytki techniki jak młyny i elektrownie (Lidzbark, Chełsty, Kurojady, Bratian), gazownia i wieże wodociągowe w Lidzbarku, stara gorzelnia w Chełstach.

  Wel to zatem rzeka ciekawa, gwarantująca bliski kontakt z naturą w otoczeniu pięknego krajobrazu. Choć dla początkujących kajakarzy może ona stać się poligonem doświadczalnym swoich umiejętności na odcinku górskim (odcinek za Wądzynem; „Piekiełko”)i pozostałych trudnych odcinkach to w większości jest to rzeka łagodna i malownicza, godna polecenia każdemu. Po dopłynięciu do Drwęcy można kontynuować spływ tą rzeką aż do jej ujścia do Wisły w Toruniu.

Zorganizuj wyjazd na tej rzece kliknij tutaj! Splywy kajakowe dla firm i turystow indywidualnych
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków


  © wyprawsie.pl - szlak kajakowy, wypożyczalnia kajaków, spływy kajakowe cookies
spływ kajakowy, wypożyczalnia kajaków
wypożyczalnia kajaków, kajaki